Στο Τορίνο, η Λιόν πήγε με το πλεονέκτημα του 1-0 από το πρώτο ματς και μετά από ένα πρώτο ημίχρονο που ο διαιτητής Φέλιξ Τσβάιερ τα έκανε μαντάρα βρήκε το εκτός έδρας γκολ που ήθελε. Ο Ντεπάι μετά από ανύπαρκτο πέναλτι έκανε το 1-0 στο 12ο λεπτό και στη συνέχεια ξεκίνησε η προσπάθεια του Κριστιάνο Ρονάλντο για τη μεγάλη ανατροπή.

Με ένα επίσης αμφισβητούμενο πέναλτι έκανε το 1-1 στο 43ο λεπτό, ενώ στο 60′ με τρομερό σουτ έκανε το 2-1!

Η Γιούβε τα έδωσε όλα για το τρίτο γκολ της πρόκρισης, η Λυών άντεξε όπως μπόρεσε και στο φινάλε πανηγύρισε στο άδειο «Allianz Stadium» μια πρόκριση που φέρνει δύο γαλλικές ομάδες στην κορυφαία οκτάδα και, ταυτόχρονα, επιτρέπει στον Ολυμπιακό να πάει απευθείας στα πλέι οφ του Champions League, εξασφαλίζοντας καταρχήν μια θέση στους ομίλους του Europa League.

Γιουβέντους (Μαουρίτσιο Σάρι): Στσέσνι – Κουαδράδο (70′ Ντανίλο), Ντε Λιχτ, Μπονούτσι, Άλεξ Σάντρο – Μπετανκούρ, Πιάνιτς (60′ Ράμσεϊ), Ραμπιό – Μπερναρντέσκι (70′ Ντιμπάλα – 84′ λ. τρ. Ολιβιέρι), Ιγουαΐν, Κριστιάνο Ρονάλντο.

Λυών (Ρουντί Γκαρσιά): Λόπες – Μαρσάλ, Μαρσέλο, Ντεναγιέρ (61′ Άντερσεν) – Μπρούνο Γκιμαράες, Ντιμπουά (90’+1′ Τετέ), Κακρέ, Αουάρ (90’+1′ Τιάγκο Μέντες), Κορνέ – Εκαμπί (67′ Αντελαΐντ), Ντεπάι (67′ Ντεμπελέ).

Δεν έφτασαν τα ρεκόρ του Ρονάλντο

Στα 35 του χρόνια ο Πορτογάλος σούπερ σταρ συνεχίζει να γράφει ιστορία στη βίβλο του ποδοσφαίρου, καθώς με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού πέτυχε το δεύτερο γκολ του στο παιχνίδι, το οποίο ήταν αριστούργημα και τον έβαλε στην κορυφή μιας λίστας που φαινόταν στοιχειωμένη.

Με το 37ο τέρμα του μέσα στην τρέχουσα σεζόν έγινε ο κορυφαίος σκόρερ στην ιστορία της Γιουβέντους μέσα σε μια σεζόν. Μια επίδοση που διατηρούσε ο Φελίτσε Μπορέλ από τη σεζόν 1933-34 με 36 γκολ. Αξιζει να σημειωθεί πως αντίστοιχη επίδοση έχει και με τη φανέλα της Ρεάλ Μαδρίτης.