Εθνική Ελλάδας: Σε δύσκολη θέση ο Φαν Σιπ μετά το 1-1 με το Κόσοβο

Η θέση του βρίσκεται σε μια περίοδο αξιολόγησης από την ΕΠΟ - Ενδεχόμενες εξελίξεις μετά το ματς με τη Σουηδία

fansip_ethniki

Σε μια περίοδο κρίσης βρίσκεται ο Τζον Φαν Σιπ, ο ομοσπονδιακός τεχνικός, μετά το 1-1 της εθνικής ομάδας εναντίον του Κοσόβου, το βράδυ της Κυριακής, για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2022.

Τα αποτελέσματα τόσο με τη Γεωργία όσο και με το Κόσοβο οδήγησαν στο να του αφαιρεθούν αρκετά... κανονάκια στον πάγκο της Εθνικής και ως εκ τούτου να βρίσκεται πλέον σε δύσκολη θέση.

Στον Ολλανδό φαίνεται πως καταλογίζεται γενικότερα η διαχείριση του δυναμικού της Εθνικής και φυσικά εκτός των άλλων κρίνεται εκ του αποτελέσματος καθώς αυτή τη στιγμή έχουν εξανεμιστεί οι ελπίδες πρόκρισης στο Μουντιάλ ενώ από αγωνιστικής πλευράς δεν έχει πετύχει κανέναν στόχο πρόκρισης στις διοργανώσεις όπου κοούτσαρε την Ελλάδα (για το επερχόμενο Μουντιάλ τα πράγματα είναι πιο δύσκολα από ποτέ μετά από 3 ισοπαλίες και υπάρχουν μόνο μαθηματικές ελπίδες).

Το 1-1 με το Κόσοβο ήταν αναμφίβολα ένα αποτέλεσμα που έκανε ακόμα πιο δύσκολη τη θέση του. Πλέον όλα τα ενδεχόμενα είναι ανοιχτά και όλα είναι πιθανά. Μπορεί να προκύψουν εξελίξεις ακόμα και μετά το ματς με τη Σουηδία και ειδικότερα εάν και σε αυτό το παιχνίδι το αγωνιστικό πρόσωπο της Ελλάδας δεν είναι (ξανά) καλό.

Ο 57χρονος Ολλανδός προπονητής στον πάγκο της Ελλάδας έχει 21 αγώνες με 9 νίκες, 8 ισοπαλίες, 4 ήττες και γκολ 24 υπέρ και 18 κατά. Το πρώτο του ματς ήταν η ήττα με 1-0 με τη Φινλανδία στις 5 Σεπτεμβρίου του 2019. Η Εθνική μας ως γνωστόν έχει να πάει σε μεγάλη διοργάνωση από το Μουντιάλ του 2014.