Euro 2020: Από οριακή νίκη σε ματς-γιορτή προς τιμήν του Κριστιάνο Ρονάλντο

Η Πορτογαλία επικράτησε με 3-0 της Ουγγαρίας πολύ πιο δύσκολα απ' ότι δείχνει το τελικό αποτέλεσμα με τον Κριστιάνο να σπάει θρυλικά ρεκόρ

Euro-2020-Κριστιάνο-Ρονάλντο-Πορτογαλία-Ουγγαρία

Μπορεί η Ουγγαρία να κράτησε παραπάνω από καλά για περισσότερα από 80 λεπτά, όμως η τύχη δεν ήταν μαζί της στην κρίσιμη φάση του γκολ του Ράφαελ Γκερέιρο, όπου η Πορτογαλία έλυσε τον γόρδιο δεσμό, φτάνοντας μετά σ' ένα άνετο και συνάμα άδικο 3-0.

Η Πορτογαλία είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως δεν μπόρεσε να βρει τον τρόπο να δημιουργήσει πολλές ευκαιρίες. Πόσο δε μάλλον να σκοράρει κιόλας. Είχε μία δυο πολύ καλές στιγμές, κυρίως με τον Ντιόγκο Ζότα στο ξεκίνημα και με τον Κριστιάνο Ρονάλντο που σημάδεψε το δοκάρι στο 43ο λεπτό, όμως ευτύχησε να δει την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα.

Στο δεύτερο μέρος οι δυο ομάδες συνέχισαν στο ίδιο τροπάριο. Οι Ούγγροι αμύνονταν μαζικά ενώ οι Πορτογάλοι αναζητούσαν αυτή τη μια στιγμή. Αυτή ήρθε τελικά, αλλά αρκετά καθυστερημένα και με αρκετή δόση τύχης. Στο 84ο λεπτό το σουτ του Ράφαελ Γκερέιρο κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα του Γκουλάκσι για το 1-0.

Από κει και πέρα ανέλαβε ο Κριστιάνο Ρονάλντο που με ένα εύστοχο πέναλτι στο 87ο λεπτό και το κερασάκι...στην τούρτα στο 90+2' (0-3) υπέγραψε τον πορτογαλικό, αλλά ταυτόχρονα προσωπικό του θρίαμβο. Προσωπικό γιατί κατόρθωσε να γίνει ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της τελικής φάσης των Euro, ξεπερνώντας τον θρυλικό Μισέλ Πλατινί.

Η Πορτογαλία τώρα που γλίτωσε το κάζο με την Ουγγαρία πάει έχοντας κάνει το καθήκον της στο μεγάλο ματς κόντρα στην Γερμανία (19/06, 19:00). Οι Ούγγροι θα αντιμετωπίσουν την «πυραυλοκίνητη» Γαλλία (19/06, 16:00).