Euro 2020: Δείτε το πλήρες αγωνιστικό πρόγραμμα της διοργάνωσης με τις μέρες και ώρες μετάδοσης | euro fixtures scaled

Κάτι λιγότερο από έναν μήνα έχει μείνει για την έναρξη του Euro, καθώς στις 11 Ιουνίου γίνεται η αρχή και με το ματς Ιταλία – Τουρκία στο Ολίμπικο.

Στο ποδοσφαιρικό γεγονός θα συμμετάσχουν 24 εθνικές ομάδες, με τα ματς να διεξάγονται στη Ρώμη, το Λονδίνο, το Μόναχο, τη Σεβίλλη, την Αγία Πετρούπολη, το Βουκουρέστι, το Άμστερνταμ, την Γλασκώβη, το Μόναχο, την Βουδαπέστη, την Κοπεγχάγη και το Μπακού.

Στην Ελλάδα το Euro τηλεοπτικά θα το δούμε μέσα από τα κανάλια της NOVA και του ΑΝΤ1, ενώ τα ματς χωρίζονται σε τρεις χρονικές ζώνες με το πρώτο να ξεκινάει κάθε μέρα στις 16:00, να ακολουθεί αυτό των 19:00 και τέλος αυτό των 22:00.

1ος Όμιλος (Ιταλία και Αζερμπαϊτζάν)
Τουρκία
Ιταλία
Ουαλία
Ελβετία

2ος Όμιλος (Δανία και Ρωσία)
Δανία
Φινλανδία
Βέλγιο
Ρωσία

3ος Όμιλος (Ολλανδία και Ρουμανία)
Ολλανδία
Ουκρανία
Αυστρία
Βόρεια Μακεδονία

4ος Όμιλος (Αγγλία και Σκωτία)
Αγγλία
Κροατία
Σκωτία
Τσεχία

5ος Όμιλος (Ισπανία και Ρωσία)
Ισπανία
Σουηδία
Πολωνία
Σλοβακία

6ος Όμιλος (Γερμανία και Ουγγαρία)
Ουγγαρία
Πορτογαλία
Γαλλία
Γερμανία

* Στην φάση των 16 προκρίνονται οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου και οι τέσσερις καλύτεροι τρίτοι

Το πρόγραμμα του Euro 2020

ΦΑΣΗ ΤΩΝ ΟΜΙΛΩΝ

Παρασκευή (11/6)

22:00 Τουρκία – Ιταλία: Ολίμπικο, Ρώμη (1ος όμιλος)

Σάββατο (12/6)

16:00 Ουαλία – Ελβετία: Ολυμπιακό Στάδιο, Μπακού (1ος όμιλος)

19:00 Δανία – Φινλανδία: Πάρκεν, Κοπεγχάγη (2ος όμιλος)

22:00 Βέλγιο – Ρωσία: Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (2ος όμιλος)

Κυριακή (13/6)

16:00 Αγγλία – Κροατία: Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (4ος όμιλος)

19:00 Αυστρία – Βόρεια Μακεδονία: Αρένα Νατσιονάλα, Βουκουρέστι (3ος όμιλος)

22:00 Ολλανδία – Ουκρανία: Γιόχαν Κρόιφ Αρένα, Άμστερνταμ (3ος όμιλος)

Δευτέρα (14/6)

16:00 Σκωτία – Τσεχία : Χάμπντεν Παρκ, Γλασκώβη (4ος όμιλος)

19:00 Πολωνία – Σλοβακία: Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (5ος όμιλος)

22:00 Ισπανία – Σουηδία: Καρτούχα, Σεβίλλη (5ος όμιλος)

Τρίτη (15/6)

19:00 Ουγγαρία – Πορτογαλία: Πούσκας Αρένα, Βουδαπέστη (6ος όμιλος)

22:00 Γαλλία – Γερμανία: Άλιαντς Αρένα, Μόναχο (6ος όμιλος)

Τετάρτη 16/6)

16:00 Φινλανδία – Ρωσία: Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (2ος όμιλος)

19:00 Τουρκία – Ουαλία: Ολυμπιακό Στάδιο, Μπακού (1ος όμιλος)

22:00 Ιταλία – Ελβετία: Ολίμπικο, Ρώμη (1ος όμιλος)

Πέμπτη (17/6)

16:00 Ουκρανία – Βόρεια Μακεδονία: Αρένα Νατσιονάλα, Βουκουρέστι (3ος όμιλος)

19:00 Δανία – Βέλγιο: Πάρκεν, Κοπεγχάγη (2ος όμιλος)

22:00 Ολλανδία – Αυστρία: Γιόχαν Κρόιφ Αρένα, Άμστερνταμ (3ος όμιλος)

Παρασκευή (18/6)

16:00 Σουηδία – Σλοβακία: Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (5ος όμιλος)

19:00 Κροατία – Τσεχία: Χάμπντεν Παρκ, Γλασκώβη (4ος όμιλος)

22:00 Αγγλία – Σκωτία: Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (4ος όμιλος)

Σάββατο (19/6)

16:00 Ουγγαρία – Γαλλία: Πούσκας Αρένα, Βουδαπέστη (6ος όμιλος)

19:00 Πορτογαλία – Γερμανία: Άλιαντς Αρένα, Μόναχο (6ος όμιλος)

22:00 Ισπανία – Πολωνία: Καρτούχα, Σεβίλλη (5ος όμιλος)

Κυριακή (20/6)

19:00 Ελβετία – Τουρκία: Ολυμπιακό Στάδιο, Μπακού (1ος όμιλος)

19:00 Ιταλία – Ουαλία: Ολίμπικο, Ρώμη (1ος όμιλος)

Δευτέρα (21/6)

19:00 Ουκρανία – Αυστρία: Αρένα Νατσιονάλα, Βουκουρέστι (3ος όμιλος)

19:00 Βόρεια Μακεδονία – Ολλανδία: Γιόχαν Κρόιφ Αρένα, Άμστερνταμ (3ος όμιλος)

22:00 Ρωσία – Δανία: Πάρκεν, Κοπεγχάγη (2ος όμιλος)

22:00 Φινλανδία – Βέλγιο: Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (2ος όμιλος)

Τρίτη (22/6)

22:00 Κροατία – Σκωτία: Χάμπντεν Παρκ, Γλασκώβη (4ος όμιλος)

22:00 Τσεχία – Αγγλία: Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (4ος όμιλος)

Τετάρτη (23/6)

19:00 Σουηδία – Πολωνία: Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (6ος όμιλος)

19:00 Σλοβακία – Ισπανία: Καρτούχα, Σεβίλλη (6ος όμιλος)

22:00 Πορτογαλία – Γαλλία: Πούσκας Αρένα, Βουδαπέστη (6ος όμιλος)

22:00 Γερμανία – Ουγγαρία: Άλιαντς Αρένα, Μόναχο (6ος όμιλος)

ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16

Σάββατο (26/6)

19:00 Δεύτερος 1ου ομίλου – Δεύτερος 2ου ομίλου: Γιόχαν Κρόιφ Αρένα, Άμστερνταμ (1)

22:00 Πρώτος 1ου ομίλου – Δεύτερος 3ου ομίλου: Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (2)

Κυριακή (27/6)

19:00 Πρώτος 3ου ομίλου – Τρίτος 4ου/5ου/6ου ομίλου: Πούσκας Αρένα, Βουδαπέστη (3)

22:00 Πρώτος 2ου ομίλου – Τρίτος 1ου/4ου/5ου/6ου ομίλου: Καρτούχα, Σεβίλλη (4)

Δευτέρα (28/6)

19:00 Δεύτερος 4ου ομίλου – Δεύτερος 5ου ομίλου: Πάρκεν, Κοπεγχάγη (5)

22:00 Πρώτος 6ου ομίλου – Τρίτος 1ου/2ου/3ου ομίλου: Αρένα Νατσιονάλα, Βουκουρέστι (6)

Τρίτη (29/6)

19:00 Πρώτος 4ου ομίλου – Δεύτερος 6ου ομίλου: Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (7)

22:00 Πρώτος 5ου ομίλου – Τρίτος 1ου/2ου/3ου/4ου ομίλου: Χάμπντεν Παρκ, Γλασκώβη (8)

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

Παρασκευή (2/7)

19:00 Νικητής 6 – Νικητής 5: Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (1)

22:00 Νικητής 4 – Νικητής 2: Άλιαντς Αρένα, Μόναχο (2)

Σάββατο (3/7)

19:00 Νικητής 3 – Νικητής 1: Ολυμπιακό Στάδιο, Μπακού (3)

22:00 Νικητής 8 – Νικητής 7: Ολίμπικο, Ρώμη (4)

ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

Τρίτη (6/7)

22:00 Νικητής 2 – Νικητής 1: Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (1)

Τετάρτη (7/7)

22:00 Νικητής 3 – Νικητής 4: Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (2)

ΤΕΛΙΚΟΣ

Κυριακή (11/7)

22:00 Νικητής 1 – Νικητής 2: Γουέμπλεϊ, Λονδίνο