Σπορ

Euro 2020: Κέρδισε την Αυστρία και καθάρισε την πρωτιά η Ολλανδία

Την πρόκριση στην επόμενη φάση, αλλά και την πρώτη θέση του ομίλου εξασφάλισε η Ολλανδία μετά και το αποψινό 2-0 απέναντι στην Αυστρία

Euro-2020-Ολλανδία-Αυστρία

Η Ολλανδία με μία επιβλητική εμφάνιση κόντρα στην Αυστρία επιβλήθηκε μ 2-0 και κατέκτησε την πρώτη θέση του ομίλου εξασφαλίζοντας παράλληλα και την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Οι «Οράνιε» ευτύχησαν να προηγηθούν προτού καλά καλά δημιουργήσουν την πρώτη τους ευκαιρία όταν μετέτρεψε σε γκολ πέναλτι που κέρδισαν σε ανύποπτη φάση ο Μέμφις Ντεπάι στο 11ο λεπτό.

Το υπόλοιπο παιχνίδι ήταν ένας επιθετικός μονόλογος των Ολλανδών, οι οποίοι πέτυχαν κι ένα δεύτερο γκολ σε κόντρα-επίθεση με τον Ντένζελ Ντάμφρις στο 67ο λεπτό.

Οι Αυστριακοί αφυπνίστηκαν και δημιούργησαν τις πρώτες τους ευκαιρίες μετά το 70ο λεπτό, όταν πια δεν είχε και ιδιαίτερο νόημα, αφού το παιχνίδι είχε ουσιαστικά κριθεί. Έτσι, οι Οράνιε επικράτησαν τελικά με 2-0.