Euro 2020: Κέρδισε την Τσεχία και την πρώτη θέση η Αγγλία

Οι Άγγλοι κατέκτησαν την κορυφή στο μοναδικό όμιλο, όπου ίσως δεν σημαίνει και πολλά, αφού θα διασταυρωθεί μ' έναν εκ των Πορτογαλία, Γερμανία και Γαλλία

Euro-2020-Αγγλία-Τσεχία

Μία συνεργασία των Ραχίμ Στέρλνιγκ και Τζακ Γκρίλις έδωσε την λύση στην Αγγλία, που παρ' ότι προηγήθηκε πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο δεν μπόρεσε να βρει περισσότερα γκολ, επικρατώντας της Τσεχίας μ' αυτό το φτωχό 1-0.

Τα τρία λιοντάρια μπήκαν αποφασισμένα και είχαν την πρώτη τους τεράστια ευκαιρία μόλις στο 2' με τον Στέρλινγκ να σημαδεύει το δοκάρι σε τετ α τετ. Δέκα λεπτά αργότερα ο Γκρίλις θα κάνει την σέντρα μέσα από την περιοχή και ο Στέρλινγκ, που ξεχάστηκε από την άμυνα των Τσέχων, θα κάνει με κεφαλιά το 1-0.

Θα ακολουθήσουν από μία προσπάθεια για την κάθε ομάδα με τον Κέιν και τον Χόλες να ηττώνται από τους Βάτσλικ και Πίκφορντ αντίστοιχα. Ο Σούτσεκ θα χάσει μία τεράστια ευκαιρία στο 35ο λεπτό σουτάροντας άουτ περίπου από το σημείο του πέναλτι.

Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς θα κυλήσει χωρίς πολλές και σημαντικές ευκαιρίες, με τους Άγγλους να φτάνουν εύκολα στην τελική επικράτηση, έστω και μ' αυτό το φτωχό 1-0.

Έτσι, περιμένουν αύριο την τελευταία αγωνιστική του έκτου ομίλου για να μάθω τον αντίπαλό τους. Το ίδιο ισχύει και με τους Τσέχους, που παρά την ήττα, πέρασαν ως τρίτοι σε ισοβαθμία με τους δεύτερους Κροάτες με τέσσερις βαθμούς.

Τσεχία (Γιάροσλαβ Σίλχαβι): Βάτσλικ, Τσελούστκα, Κάλας, Μπορίλ, Κουφάλ, Χόλες (84' Βίντρα), Σούτσεκ, Γιάνκτο (46' Σέβτσικ), Μάζοπουστ (64' Χλόζεκ), Νταρίντα (64' Κραλ), Σικ (75' Πέκχαρτ)

Αγγλία (Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ): Πίκφoρντ, Μαγκουάιρ, Στόουνς (79' Μινγκς), Γουόκερ, Σο, Ράις (46' Χέντερσον), Φίλιπς, Στέρλινγκ (67' Ράσφορντ), Γκρίλις (67' Μπέλιγχαμ), Σάκα (84' Σάντσο), Κέιν.