Euro 2020: Ο Μόντριτς πήρε την Κροατία απ' το χέρι

Μεγάλη νίκη για τους Κροάτες με 3-1 κόντρα στην Σκωτία που έμεινε εκτός συνέχειας της διοργάνωσης

Euro-2020-Κροατία-Σκωτία

Η Κροατία έφτασε να τα παίζει όλα για όλα την τρίτη και τελευταία αγωνιστική του ομίλου απέναντι στην Σκωτία και παρ' ότι δυσκολεύτηκε από την αξιόμαχη ομάδα του Στιβ Κλαρκ, τελικά επικράτησε με 3-1 χάρη σε μεγάλη εμφάνιση του Λούκα Μόντριτς.

Οι Σκωτσέζοι ήταν εκείνη που έχασαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία με τον Τσε Άνταμς να αστοχεί εξ' επαφής μετά από σέντρα του Τζον ΜακΓκίν, με τον στράικερ της Σαουθάμπτον χάνει άλλη μία καλή ευκαιρία πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο.

Οι Κροάτες ήταν εκείνοι που τελικά προηγήθηκαν με τον Νίκολα Βλάσιτς στο 17ο λεπτό. Η Σκωτία θα δει τον Χάνλεϊ να αποχωρεί τραυματίας (μπήκε ο ΜακΚένα στην θέση του) στο 33ο λεπτό. Όμως δεν θα πτοηθεί. Στο 42' θα ισοφαρίσει με σουτ του Κάλουμ ΜακΓκρέγκορ σε 1-1.

Στο δεύτερο μέρος οι Κροάτες θα χάσουν νωρίς την πρώτη τους κλασσική ευκαιρία, όταν μετά από ωραία μπαλιά του Μόντριτς, ο Πέρισιτς βγήκε τετ α τετ με τον Μάρσαλ που τον νίκησε. Ο Κροάτης μάγος θα πάρει την κατάσταση στα χέρια του και μ' ένα υπέροχο σουτ με το εξωτερικό θα γράψει το 2-1 στο 62'. Από κόρνερ του ίδιου, ο Πέρισιτς με κεφαλιά θα σκοράρει αυτή τη φορά από την πάσα του αρχηγού με κεφαλιά διαμορφώνοντας το τελικό 3-1 στο 77ο λεπτό και δίνοντας την πρόκριση στην Κροατία που πέρασε ως δεύτερη.

Κροατία (Ζλάτκο Ντάλιτς): Λιβάκοβιτς, Γιουράνοβιτς, Λόβρεν, Βίντα, Γκβαρντιόλ (71' Μπάρισιτς), Μπρόζοβιτς, Κόβατσιτς, Μόντριτς, Βλάσιτς (76' Ιβάνουσετς), Πέρισιτς (81' Ρέμπιτς), Πέτκοβιτς (70' Κράμαριτς)

Σκωτία (Στιβ Κλαρκ): Μάρσαλ, Χάνλεϊ (33' ΜακΚένι), ΜακΤόμινεϊ, Τίρνεϊ, Ο' Ντόνελ (84' Πάτερσον), ΜακΓκίν, ΜακΓκρέγκορ, Ρόμπερτσον, Άρμστρονγκ (70' Φρέιζερ), Ντάικς, Άνταμς (84' Νίσμπετ)