Euro 2020: Πρεμιέρα με 3αρα της Ιταλίας στην Τουρκία

Euro-2020-Ιταλία-Τουρκία

Η μεγαλύτερη ποδοσφαιρική γιορτή του φετινού καλοκαιριού ξεκίνησε το βράδυ της Παρασκευής (11/06) στην Ιταλία με την οικοδέσποινα ή καλύτερα μία από τις οικοδέσποινες του φετινού Euro να υποδέχεται την Τουρκία για τον πρώτο όμιλο και να την φιλοδωρεί με τρία γκολ.

Το τελικό 3-0 δεν ήρθε όσο εύκολα περιγράφει το τελικό σκορ. Μπορεί η Τουρκία να ήταν ωσεί παρών στο αποψινό ματς, όμως η Ιταλία δεν κατάφερε να βρει πολλές ευκαιρίες απέναντι στην σφιχτή άμυνα της Τουρκίας.

Το αυτογκόλ όμως του Ντεμιράλ στο 66ο λεπτό ήταν εκείνο που έλυσε τον «γόρδιο» δεσμό για τους Ιταλούς, οι οποίοι στην συνέχεια βρήκαν την ομάδα του Σενόλ Γκιουνές πιο ανοιχτή στην άμυνα, φυσιολογικά αφού βρισκόταν πίσω στο σκορ, και κατόρθωσαν να πετύχουν άλλα δυο γκολ με τους Τσίρο Ιμόμπιλε στο 66ο λεπτό και Λορέντζο Ινσίνιε στο 79ο.

Έτσι, η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι πήρε μία δίκαιη νίκη, υπερκερνώντας και το άγχος της πρεμιέρας και του φαβορί που έπαιζε στην έδρα του.

Το Σάββατο (12/06, 16:00) θα διεξαχθεί το δεύτερο ματς του ομίλου ανάμεσα σε Ουαλία και Ελβετία στο Μπακού του Αζερμπαϊτζάν.