Euro Euro 2020: Τα ζευγάρια της φάσης των «16» - Ματσάρα ανάμεσα σε Αγγλία και Γερμανία: Τα ζευγάρια της φάσης των «16» - Ματσάρα ανάμεσα σε Αγγλία και Γερμανία

Η φάση των ομίλων του Euro ολοκληρώθηκε και πλέον είναι γνωστά και τα οκτώ ζευγάρια της φάσης των «16» με το Αγγλία – Γερμανία να ξεχωρίζει. Δείτε αναλυτικά τις αναμετρήσεις με ημέρες, ώρες και έδρες διεξαγωγής.

Την Τετάρτη (23/6) ολοκληρώθηκε η φάση των ομίλων του Euro, καθώς αρχικά διεξήχθη ο πέμπτος όμιλος (η Σουηδία προκρίθηκε ως πρώτη και η Ισπανία ως δεύτερη) και αργότερα ο έκτος (η Γαλλία προκρίθηκε ως πρώτη, η Γερμανία ως δεύτερη, η Πορτογαλία ως μία εκ των καλύτερων τρίτων, η Ουγγαρία έμεινε εκτός).

Πλέον είναι γνωστά και τα οκτώ ζευγάρια της φάσης των 16 της διοργάνωσης, η οποία ξεκινά το Σάββατο (26/6) με δύο αναμετρήσεις σε Άμστερνταμ και Λονδίνο. Ξεχωρίζει το Αγγλία – Γερμανία (29/6, 19:00) στο «Γουέμπλεϊ», αλλά και το Κροατία – Ισπανία (28/6, 19:00) στην Κοπεγχάγη.

Το ranking των καλύτερων τρίτων (οι τέσσερις εξ αυτών προκρίνονται στην επόμενη φάση):

  1. Πορτογαλία 4 (7-6)
  2. Τσεχία 4 (3-2)
  3. Ελβετία 4 (4-5)
  4. Ουκρανία 3 (4-5)
  5. Φινλανδία 3 (1-3)
  6. Σλοβακία (2-7)

Τα ζευγάρια των «16» όπως διαμορφώθηκαν:

26/6
Ουαλία – Δανία (19:00, “Γιόχαν Κρόιφ Αρένα”, Αμστερνταμ)

Ιταλία – Αυστρία (22:00, “Γουέμπλεϊ”, Λονδίνο)

27/6
Ολλανδία – Τσεχία (19:00, “Πούσκας Αρένα”, Βουδαπέστη)

Βέλγιο – Πορτογαλία (22:00, “Λα Καρτούχα”, Σεβίλλη)

28/06
Κροατία – Ισπανία (19:00, “Πάρκεν”, Κοπεγχάγη)

Γαλλία – Ελβετία (22:00, “Αρένα Νασιοναλά”, Βουκουρέστι)

29/6
Αγγλία – Γερμανία (19:00, “Γουέμπλεϊ”, Λονδίνο)

Σουηδία – Ουκρανία (22:00, “Χάμπτεν Παρκ”, Γλασκώβη)


1oς ΟΜΙΛΟΣ
1. Ιταλία 9 (7-0)
2. Ουαλία 4 (3-2)

3. Ελβετία 4 (4-5)
4. Τουρκία 0 (1-8)


2ος ΟΜΙΛΟΣ
1. Βέλγιο 9 (7-1)
2. Δανία 3 (5-4)

3. Φινλανδία 3 (1-3)
4. Ρωσία 3 (2-7)


3ος ΟΜΙΛΟΣ
1. Ολλανδία 9 (8-2)
2. Αυστρία 6 (4-3)

3. Ουκρανία 3 (4-5)
4. Βόρεια Μακεδονία 0 (2-8)


4ος ΟΜΙΛΟΣ
1. Αγγλία 7 (2-0)
2. Κροατία 4 (4-3)

3. Τσεχία 4 (3-2)
4. Σκωτία 1 (1-5)


5ος ΟΜΙΛΟΣ
1. Σουηδία 7 (4-2)
2. Ισπανία 6 (6-1)

3. Σλοβακία 3 (2-7)
4. Πολωνία 1 (4-6)


6ος ΟΜΙΛΟΣ
1. Γαλλία 5 (4-3)
2. Γερμανία 4 (6-5)
3. Πορτογαλία 4 (7-6)

4. Ουγγαρία 2 (3-6)


To bracket μέχρι τον τελικό

Το bracket μέχρι τον τελικό

Πηγή: Gazzeta.gr