Euroleague: Η Αρμάνι νικήτρια στον μικρό τελικό του Final-4

Η ιταλική ομάδα επικράτησε της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 83-73

armani-cska_201930
Αρθρογράφος: vradini
Από vradini

Η Αρμάνι Μιλάνο κατέκτησε ττην τρίτη θέση της Euroleague καθώς επικράτησε 83-73 της ΤΣΣΚΑ Μόσχας στον μικρό τελικό του Final-4 της Κολωνίας.

Οι νικητές είχαν τέσσερις παίκτες διψήφιους και συγκεκριμένα τους Ροντρίγκεθ (14π., 6 ασ), Μίτσοβ (14π), Μορασκίνι (11π) και Ρολ (11π). Από την ΤΣΣΚΑ κορυφαίος ήταν ο Σενγκέλια (18π, 9ρ.) και ακολούθησαν οι Λούντμπεργκ (13π) και Φόιγκτμαν (12π, 6ρ).

Η Αρμάνι προηγήθηκε 10-5 στην αρχή του παιχνιδιού βασιζόμενη στην ευστοχία της από την γραμμή του τριπόντου, ωστόσο οι Ρώσοι κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ λίγο αργότερα (12-13 στο 6'), με πρωταγωνιστή τον Λούντμπεργκ. Ο Μορασκίνι έγραψε με δύο συνεχόμενα τρίποντα το 20-20 στο 8', για να κλείσει το δεκάλεπτο με σκορ 23-20 υπέρ των Ρώσων.

Η άμυνα ζώνης που χρησιμοποίησε ο Ετόρε Μεσίνα απέδωσε καρπούς και στο 15' οι Ιταλοί επανήλθαν στο προβάδισμα (29-27). Μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου μάλιστα μεγάλωσαν την υπέρ τους διαφορά, φτάνοντας στην ανάπαυλα στο +6 (40-34).

Στην αρχή του δεύτερου μέρους η ΤΣΣΚΑ μείωσε στους δύο (42-40), αλλά η Αρμάνι ξέφυγε και πάλι χάρη σε τρίποντα από Ρολ και Ροντρίγκεθ για το 49-41. Ένα σερί όμως 8-0 της ομάδας του Ιτούδη έφερε την ισοπαλία (49-49), πριν οι Μιλανέζοι φτάσουν προηγούμενοι 60-57 στο 30'.

Μπαίνοντας μάλιστα με ένα επιμέρους 8-0 στην τελευταία περίοδο έκαναν το σκορ 68-57 στο 33', παίρνοντας για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα. Οι Ρώσοι μείωσαν μέχρι τους 6 πόντους (75-69) στο 1'44'' πριν το τέλος, αλλά δεν κατάφεραν να πλησιάσουν περισσότερο, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 83-73 υπέρ της Αρμάνι Μιλάνο.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 40-34, 60-57, 83-73