Παναθηναϊκός: «Ψυχωμένη» πρόκριση στους «8», με ανατροπή, πήρε το «τριφύλλι»

Απέκλεισε τον ΠΑΣ Γιάννινα στους «16» με συνολικό σκορ 3-2

Το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου «τσέκαρε» ο Παναθηναϊκός, ο οποίος επιβλήθηκε 3-1 του ΠΑΣ Γιάννινα στο Ολυμπιακό Στάδιο, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ και δεν μέτρησε καθαρό γκολ του Ινσούα στο 33'.

Το σκορ για τους φιλοξενούμενους άνοιξε στο 24' ο Παντελάκης, παγώνοντας το κοινό στις κερκίδες. Περίπου 10 λεπτά αργότερα, ο Ινσούα ισοφάρισε με κεφαλιά για τους «πράσινους», αλλά το γκολ ακυρώθηκε εσφαλμένα ως οφ-σάιντ (καλυπτόταν καθαρά ο παίκτης του Παναθηναϊκού).

Ο Παναθηναϊκός ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο 45λεπτο, όταν ο Ζαχίντ έβγαλε συστημένη σέντρα για το κεφάλι του Δώνη και εκείνος έκανε το 1-1.

Οι «πράσινοι» είχαν το μομέντουμ και στο 58’ ο Σένκεφελντ πήρε την κόντρα, μετά από σουτ του Χατζηγιοβάνη, πλάσαρε εύστοχα τον Γιαννίκογλου και διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του.

Το παιχνίδι έγινε… ροντέο στη συνέχεια, με τον Παναθηναϊκό να παίζει στο μισό γήπεδο τον αντίπαλό του, να πιέζει ασφυκτικά για το τρίτο γκολ που θα του έδινε προβάδισμα για την πρόκριση και να το πετυχαίνει, εν τέλει…

Καθώς στο 70ο λεπτό, Ζαχίντ και Γιόχανσον συνδυάστηκαν πολύ ωραία, ο δεύτερος ανατράπηκε από τον Μπουκουβάλα, που είχε ήδη κίτρινη κάρτα αλλά δεν είδε δευτερη, με τον διαιτητή Παπαδόπουλο να υποδεικνύει την παράβαση και τον Μακέντα να νικάει τον Γιαννίκογλου, δύο λεπτά μετά, κάνοντας το 3-1 μέσα σε… έξαλλα πανηγύρια!

Οι «πράσινοι» ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με δέκα παίκτες, καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Κουρμπέλης στο 77'.

Υπενθυμίζεται ότι στην πρώτη αναμέτρηση στους «Ζωσιμάδες» οι γηπεδούχοι είχαν νικήσει 1-0.

Παναθηναϊκός (Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Ινσούα, Κουρμπέλης, Δώνης, Μπουζούκης (46’ Περέα), Ζαχίντ, Χατζηγιοβάνης (80’ Χατζηθεοδωρίδης), Μακέντα (83’ Κολοβέτσιος).

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιαννίκης): Γιαννίκογλου, Αποστολόπουλος, Παντελάκης, Σκόνδρας, Μπουκουβάλας, Ξύδας (75’ Λεό), Σιόντης (23’ Λιάσος), Κάστρο (43’ Νικολιάς), Καρτάλης, Παμλίδης, Κρίζμαν.