Η ΑΕΚ υπέταξε τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ

aaek

Την εντός έδρας νίκης με 1-0 στο ΟΑΚΑ πανηγύρισε η ΑΕΚ επί του Παναθηναϊκού για το πρωτάθλημα της Super League.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Σιμάνσκι μόλις στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης.

Έτσι η «Ένωση» επέστρεψε στο -6 από την κορυφή, ενώ το «τριφύλλι» βρίσκεται στην έκτη θέση της βαθμολογίας.

Η ΑΕΚ βγήκε πολύ δυνατά στο ματς, με Μάνταλο, Γκαρσία να ανοίγουν εύκολα τη πλευρά του Κώτσιρα. Ήρθε συμπλήρωμα στην τρίτη επίθεση από κει ο Μοχαμαντί, έκανε τη σέντρα με το δεξί και ο Σιμάνσκι στην καρδιά της άμυνας του Παναθηναϊκού, με αδρανή τα στόπερ, με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Αιφνιδιάστηκε και δεν είχε περιθώριο να αντιδράσει ο Μπρινιόλι. Πολύ γρήγορο γκολ για την ΑΕΚ κι ενθουσιασμός στο ΟΑΚΑ. Ήταν το 2΄.

Στο 8΄ο Μπρινιόλι έκανε μεγάλη απόκρουση σε βολίδα του Λιβάι Γκαρσία από αριστερά, λίγο έξω από την περιοχή. Στη συνέχεια έβγαλε με δυσκολία τη προσπάθεια του Μάνταλου να απειλήσει απευθείας από το κόρνερ και στο δεύτερο συνεχόμενο κόρνερ, ο Γκαρσία πήρε τη κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, ήρθε ο Βράνιες φάτσα με το τέρμα, αλλά βρήκε άσχημα τη μπάλα από προφανή θέση για γκολ και την έστειλε άουτ με το κεφάλι.

Μετά από ένα διάστημα χωρίς πολλά πράγματα και την ΑΕΚ να δίνει χώρο στον Παναθηναϊκό που οι «πράσινοι» δε μπορούσαν να εκμεταλλευτούν, ένα κακό διώξιμο του Βράνιες στο 28΄, έφερε στην εξέλιξη της φάσης τον Χουάνκαρ να περνάει παράλληλα από αριστερά προς το ύψος του πέναλτι, ερχόταν ο Παλάσιος χωρίς να έχει μαρκάρισμα, πήγε να σουτάρει στο βηματισμό, αλλά βρήκε άσχημα τη μπάλα. Ήταν σημαντική στιγμή για τους φιλοξενούμενους. Οι οποίοι είχαν πάρει τα μέτρα, έδειχναν να στέκονται καλύτερα στο «σετ» παιχνίδι, ενώ φανερά η ΑΕΚ προτιμούσε να μένει χαμηλά στο γήπεδο και να ψάχνει τις κόντρες.

Ωστόσο δεν έβγαζαν οι γηπεδούχοι απόλυτη σιγουριά αμυντικά, αλλά και στη κατοχή της μπάλας από τα κεντρικά τους χαφ. Λίγο πριν και λίγο μετά το ημίωρο, ήταν ένα διάστημα που η ομάδα του Γιοβάνοβιτς έδειχνε να «ζωηρεύει» και να ψάχνει τον τρόπο να εκμεταλλευτεί αυτά τα στοιχεία, επιχειρώντας να βάλει παίκτες ανάμεσα στις γραμμές, στο αμυντικό τρίτο της Ένωσης. Όμως η ευκαιρία ήρθε για την ΑΕΚ πάλι. Στο 38΄ο Γκαρσία που είχε γίνει... εφιάλτης του Παναθηναϊκού, άνοιξε πάλι την άμυνα από αριστερά, πέρασε στον Αραούχο κοντά στο τέρμα, αυτός πήγε με μια προβολή να στείλει τη μπάλα μέσα, αλλά ο Μπρινιόλι ήταν σε καλή θέση και μπλόκαρε. Δεν ήταν η τελευταία πολύ καλή φάση του ημιχρόνου. Στο 44΄ο Αϊτόρ είδε τα χαφ της ΑΕΚ... να τον κοιτάνε απλά, πήρε τα μέτρα κάθετα, σούταρε δυνατά λίγο έξω από τη περιοχή, αλλά ο Στάνκοβιτς ήταν σε καλή θέση κι απόκρουσε, χωρίς να χρειαστεί να πέσει.

Το ημίχρονο έκλεισε με την εντύπωση πως το ζήτημα της Ένωσης ήταν στα χαφ, με τον Σιμόες σε κακή βραδιά, να έχει και κίτρινη μάλιστα, ενώ στις καθυστερήσεις πήρε και ο Σιμάνσκι. Ο Πωλονός στεκόταν καλύτερα πάντως.

Η ΑΕΚ έχασε νέα τεράστια ευκαιρία για το 2-0 στη πρώτη φάση στο Β΄. Ο Λιβάι με κεφαλιά έβγαλε τον Αραούχο στο ύψος της μεγάλης περιοχής, κέρδισε με δύναμη τη μπάλα, βγήκε μονος με τον Μπρινιόλι, πλάσαρε, αλλά ο Ιταλός γκολκίπερ έκανε μεγάλη επέμβαση.

Αμέσως μετά είχαμε απίστευτη φάση για τον Παναθηναϊκό. Ο Παλάσιος με κοντινό όχι πολύ δυνατό σουτ, έστειλε με δύναμη τη μπάλα πάνω στον Στάνκοβιτς, ο Αυστριακός συγκράτησε στο τσακ τη μπάλα κάτω από το σώμα του για να μη περάσει τη γραμμή. Στην εξέλιξη υποδείχθηκε επιθετικό φάουλ.

Στο 57΄ο Παναθηναϊκός έχασε τεράστιες ευκαιρίες. Πρώτα ο Μαουρίτσιο σούταρε από εξαιρετική θέση πάνω στα σώματα των αμυντικών, αλλά στη συνέχεια ο Μάνταλος... πούλησε τη μπάλα, έφυγε γρήγορη πάσα για τον Παλάσιος κι αυτός μόνος από αριστερά μέσα στην περιοχή, σούταρε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Πλέον και ο Παναθηναϊκός έχανε μεγάλες ευκαιρίες, ενώ ήταν φανερό πως η ΑΕΚ είχε... τρύπα ανάμεσα στην άμυνα και τα χαφ, που δεν έκλεινε με τίποτα. Κι ο Παναθηναϊκός πάλευε να το εκμεταλλευτεί.

Οι αλλαγές ήρθαν λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας. Ο Γιοβάνοβιτς έβγαλε τον Αϊτόρ που δεν είχε φανεί όντως, για να δοκιμάσει με τον Βιτάλ. Ο Γιαννίκης έβγαλε τον Σιμάνσκι για να περάσει τον Σάκχοφ και να αλλάξει κάτι στο κέντρο, ενώ πέρασε και τον Τσούμπερ αντί του Γκαρσία. Στο 70΄ ο Τσούμπερ έφυγε με... γκάζια από πάσα του Αραούχο, μπήκε στη περιοχή και σκόραρε με αριστερό συρτό. Αλλά αφού υπήρξαν πανηγυρισμοί κι έγινε χαμός στο ΟΑΚΑ, ο Μπόγκναρ ακύρωσε το γκολ με υπόδειξη του VAR, για οφσάιντ του Αραούχο. Εκεί η ΑΕΚ είχε να διαχειριστεί μια μεγάλη ψυχολογική ανατροπή από αυτές που προκαλεί συχνά το VAR, καθώς υπήρξε ξέσπασμα χαράς από όλους στο γκολ.

Στη τελική ευθεία ο Γιοβάνοβιτς πέρασε στο γήπεδο Καρλίτος και Χατζηγιοβάννη, αντί Μαουρίτσιο και Παλάσιος. Λίγο μετά ο Γιαννίκης έκανε μια κίνηση που μπορεί το ματς να τη ζητούσε από νωρίτερα. Γύρισε σε 4-3-3 με Λε Ταλέκ αντί του Μάνταλου που ήταν πολύ κουρασμένος. Την ίδια στιγμή ο Γιοβάνοβιτς προτίμησε να κλείσει το ντέρμπι με Αλεξανδρόπουλο, αντί Βιγιαφάνες.
Στο 88΄ο Άμραμπατ μπήκε μόνος από δεξιά στη περιοχή, αλλά ο Αλεξανδρόπουλος έβγαλε ένα οριακό «στοπ» στο παράλληλο γύρισμα, με πολλούς παίκτες της ΑΕΚ μέσα... στο κουτί. Στο 90΄νέα μεγάλη ευκαιρία για την Ένωση μετά από κόντρα επίθεση και τον Τσούμπερ από καλή θέση να σουτάρει όχι ιδανικά, στην αγκαλιά του Μπρινιόλι.

Στο δεύτερο των καθυστερήσεων, από κόρνερ και κακό διώξιμο του Μοχαμαντί, ο Μακέντα σούταρε απελπιστικά άουτ, από αριστερά κι όχι μακριά από την εστία. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Τσούμπερ έφυγε μόνος πλάσαρε κι έκανε το 2-0, όμως δεύτερο γκολ του Ελβετού, ακυρώθηκε με χρήση VAR για οφσάιντ κι ενώ πάλι φυσικά είχε γίνει χαμός στο ΟΑΚΑ. Ήταν και η τελευταία φάση του ματς, με τους Ενωσίτες φυσικά να έχουν... σοκαριστεί, καθώς και στις δύο περιπτώσεις των ακυρωμένων γκολ, χρειάστηκε πολλή ώρα στο VAR. Ωστόσο, γρήγορα το ξέχασαν και πέρασαν στους πανηγυρισμούς για μια μεγάλη νίκη.

ΑΕΚ(Αρ. Γιαννίκης): Στάνκοβιτς, Μισελέν, Μοχαμαντί, Μήτογλου, Βράνιες, Σιμόες, Σιμάνσκι(65΄Σάκχοφ), Μάνταλος(84΄Λε Ταλέκ), Γκαρσία(65΄Τσούμπερ), Αραούχο(90΄+3), Άμραμπατ
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ(Ιβ. Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σάρλια, Βέλεθ, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Μαουρίτσιο(73΄Χατζηγιοβάννης), Βιγιαφάνες(84΄Αλεξανδρόπουλος), Παλάσιος(73΄Καρλίτος), Μακέντα, Αϊτόρ(61΄Βιτάλ)