Σπορ

Η Λαμία βλέπει παραμονή και η ΑΕΛ... υποβιβασμό

Θρίαμβος της Λαμίας

ael_lamia

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη της Λαμίας, η οποία επικράτησε με 1-0 της ΑΕΛ για την Super League.

Η Λαμία έφτασε τους 18 βαθμούς και βλέπει παραμονή, ενώ η Λάρισα παραμένει στον πάτο της βαθμολογίας με 10 βαθμούς.

Με τα... μπούνια μπήκε στο ματς η ΑΕΛ. Ορμητικό ξεκίνημα από τους γηπεδούχους, απείλησαν δις αλλά μετά από αυτό η Λαμία πήρε τα ηνία, φρενάροντάς τους. Ο Αραμπούλι στα... καπάκια έκανε κακό πλασέ, απαντώντας στις φάσεις, με την ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου να ελέγχει το παιχνίδι, να πατάει καλύτερα και να απειλεί εκ νέου με τον Μπα στο 20λεπτο. Κάπου εκεί το ματς χάλασε, ο ρυθμός έπεσε και όλα έδειχναν πως στο φινάλε του ημιχρόνου θα πάμε με το μηδέν. Αλλά ο Αραμπούλι στο 41ο λεπτό φρόντισε να σκοράρει με υπέροχη καρφωτή κεφαλιά μετά τη σέντρα του Ορτέγκα Μαρτίνεθ για το 1-0 της Λαμίας στο «Αλκαζάρ».

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με διάθεση από τις δύο ομάδες. Η Λαμία έφτασε μια ανάσα από το να διευρύνει το προβάδισμά της στο 49', αλλά ο Αραμπούλι έκανε... άψυχο πλασέ για να το βγάλει με τα πόδια ο Νάγκι, με τον Μουκαντζό πέντε λεπτά αργότερα να ρολάρει ωραία στην πλάτη ενός αντιπάλου αλλά να μην τελειώνει ιδανικά τη φάση, σπαταλώντας μια μεγάλη ευκαιρία που του παρουσιάστηκε! Ο Φέστα είχε ρίξει στο ματς τον Νικολιά κάνοντας πιο κινητική και επιθετική την ομάδα του, ωστόσο η ΑΕΛ έπαιζε άναρχα και δεν μπορούσε να απειλήσει σοβαρά. Ο Χουσίνο υποχρέωσε τον Επασί σε μεγάλη επέμβαση (68') με σουτάρα από τα 25 μέτρα, με τον κίπερ της Λαμίας να κρατάει το μηδέν για την ομάδα του.

Ο Νάγκι... μιμήθηκε τον συνάδελφό του στο 77' και με εντυπωσιακό τρόπο είπε «όχι» στον Μπεχαράνο, κρατώντας ζωντανή την ομάδα του στη διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος. Ωστόσο, αυτό δεν ήρθε ποτέ! Παρότι οι γηπεδούχοι πήραν μέτρα και πίεσαν, αλλά και απείλησαν με τον Χουσίνο στο 90', δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα και να φρενάρουν την Λαμία που πήρε το εκτός έδρας τρίποντο και... ξεμάκρυνε από τον πάτο της βαθμολογίας.