Ένας απογοητευτικός Παναθηναϊκός, περιορισμένων επιλογών και ανύπαρκτων εμπνεύσεων, κόντρα σ’ έναν αποφασισμένο να πάρει αποτέλεσμα Ατρόμητο, πλήρωσε ακριβά την εικόνα του. Η νίκη του Ατρόμητου 1-0, ήταν το απολύτως δίκαιο αποτέλεσμα, σ΄ ένα παιχνίδι προπονητών, από το πρώτο έως το τελευταίο λεπτό. Με τις κινήσεις στη σκακιέρα του ΟΑΚΑ να διαδέχονται η μία την άλλη και τον Παναθηναϊκό να δείχνει πως θα χρειαστεί μεγάλο διάστημα για να κλείσει τις πληγές που του άνοιξε το κακό σενάριο Πογιάτος…

Οι “πράσινοι” μπήκαν στην 8η αγωνιστική, ερχόμενοι από το πρώτο εφετινό σερί νικών, μετά τις νίκες επί του Απόλλωνα και της Λαμίας, ένας πολύ καλά διαβασμένος Ατρόμητος ωστόσο, κράτησε το αποτέλεσμα και τελικά κατάφερε να προηγηθεί και να νικήσει με το γκολ ρου Χριστοδουλόπουλου στο 88, με την ομάδα του Περιστερίου να σκοράρει στην έδρα του Παναθηναϊκού για πρώτη φορά μετά από 6 χρόνια.

Με γηπεδούχο τον Παναθηναϊκό το ρεκόρ κόντρα στον Ατρόμητο, ήταν πριν το παιχνίδι: 16 νίκες – 4 ισοπαλίες, 2 νίκες ο Ατρόμητος και όλα έδειχναν ότι η 5η μεταξύ τους ισοπαλία θα ήταν το πιθανότερο αποτέλεσμα. Ο Χριστοδουλόπουλος όμως είχε να πει μία τελευταία κουβέντα…

Σε παιχνίδι κέντρου, χωρίς ρίσκα και με έμφαση στις λεπτομέρειες από τους δύο προπονητές το πρώτο ημίχρονο δεν είχε ελκυστική εικόνα. Ακριβώς το αντίθετο, σ ένα πολύ κακό αγωνιστικό χώρο άλλωστε, ο οποίος δεν επέτρεπε στους ποδοσφαιριστές καλές συνεργασίες με ευκολία.

Ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε με σύστημα 4-4-1-1, αυτό που από την πρώτη ημέρα έχει επιλέξει ο Λάζλο Μπόλονι, με τον Διούδη στο τέρμα, τους Σάντσες, Σένκεφελντ, Βέλεθ και Ζαγαρίτη τετράδα στα μετόπισθεν, ενώ Κουρμπέλης και Μαουρίσιο ξεκίνησαν στον άξονα, με τους Σαβιέρ και Χατζηγιοβάνη στα δύο «φτερά» και τον Καρλίτος πίσω από τον μοναδικό προωθημένο, Μακέντα.

Βασιζόμενος στον Καρλίτος, που πριν τον αγώνα μετρούσε 23 από τις 63 τελικές του Παναθηναϊκού, έχοντας βρει δίχτυα 4 φορές, ο Μπόλονι του έδωσε εντολή να ανοίγεται στα άκρα ώστε να δίνει χώρο στους Χατζηγιοβάννη και Σαβιέρ, να αναπτύσσονται περισσότερο από τον άξονα. Ο Ρουμάνος προπονητής ζητούσε έντονο πρες στην άμυνα του Ατρόμητου και ενώ ο Παναθηναϊκός κέρδισε κάποιες μπάλες, η έλλειψη δημιουργικότητας του στέρησε το γκολ. Ο προπονητής των πρασίνων ξεκίνησε τις μεσοεπιθετικές προσπάθειες από τα δεξιά, όμως η πρώτη ευκαιρία βγήκε πολύ αργά, στο 29΄, με το σου του Σαβιέρ, που έφυγε άουτ.

Οι αλλαγές στη μία ώρα αγώνα από τον προπονητή του Παναθηναϊκού με τον Αϊτόρ αντί του Σαβιέρ και τον Καμπετσή αντί του Μακέντα είχαν στόχο να αλλάξει ο Παναθηναϊκός τον τρόπο επίθεσης, με την απουσία του Μπουζούκη να είναι εμφανής και να επηρεάζει το δημιουργικό μέρος. Γι’ αυτό πέρασε στο ματς ο Βιγιαφάνιες, ως τελευταίο χαρτί στο 73΄, χωρίς να καταφέρει πάντως να δώσει κάποιο έτοιμο γκολ στους συμπαίκτες του.

Φουλ των αλλαγών από τον Νταμίρ Κάναντι, με τον Αυστριακό προπονητή του Ατρόμητου ν’ αφήνει στην άκρη τον σχηματισμό με τρεις κεντρικούς αμυντικούς και ξεκινάει με 4-4-2, έχοντας μάλιστα τον Ρισβάνη εκτός ενδεκάδας. Στην εστία ο Γιαννιώτης, δεξιά ο Γκάλο, αριστερά ο Κιβρακίδης, με σέντερ μπακ τους Γούτα, Γκαλβάο. Κεντρικό δίδυμο στα χαφ οι Ούμπιδες, Σάλομον, δεξιά ο Μανούσος, αριστερά ο Αγκάγεφ και στην επίθεση οι Κωτσόπουλος και Μάτιτς.

Ο Κάναντι είχε πρώτα στο μυαλό του να περιορίσει τα ανεβάσματα των μπακ του Παναθηναϊκού, γι αυτό ανέθεσε ανασταλτική ευθύνη από ψηλά στους Μανούσο και Αγκάγιεφ. Οι τοποθετήσεις των φιλοξενούμενων δεν επέτρεψαν στους παίκτες του Παναθηναϊκού να απειλήσουν στο πρώτο 20λεπτο. Η μεγαλύτερη επιτυχία των φιλοξενούμενων ήταν ότι εξαφάνισαν τον Καρλίτος καταρχάς, αλλά δεν άφησαν περιθώρια κινήσεων ούτε στον Μακέντα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο αποφάσισε μάλιστα να διεκδικήσει το τρίποντο, αλλάζοντας τη μεσαία του γραμμή και τελικά οι δύο αλλαγές έφεραν το γκολ στο 88΄με τον Ενσικουλού να βγάζει τη σέντρα και τον Χριστοδουλόπουλο να προλαβαίνει στη διεκδίκηση της μπάλας τον Σάντσες.