Κατέκτησε το Europa League στα πέναλτι η Βιγιαρεάλ - Μοιραίος ο Ντε Χέα για Γιουνάιτεντ

Ο Ουνάι Έμερι, o «Special One» της διοργάνωσης, κατέκτησε το τέταρτο τρόπαιο Europa League της καριέρας του

Βιγιαρεάλ-Μάντσεστερ-Γιουνάιτεντ-Europa-League
Αρθρογράφος: Μυκονίου Σωτήρης
Από Μυκονίου Σωτήρης

Σ' έναν πολύ ιδιαίτερο τελικό, που μπορεί να έλειπε το θέαμα αλλά όχι οι συγκινήσεις, η Βιγιαρεάλ κατέκτησε στα πέναλτι το Europa League επικρατώντας 11-10 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που είδε τον Ντε Χέα να χάνει το κρίσιμο πέναλτι και να γίνεται μοιραίος στην χειρότερη χρονιάς της καριέρας του.

Ο Ουνάι Έμερι από την άλλη κατέκτησε το τέταρτο τρόπαιο Europa League της καριέρας του. Ο «Special One» του θεσμού βοήθησε παράλληλα την Βιγιαρεάλ να κατακτήσει το πρώτο σημαντικό ευρωπαϊκό τρόπαιο της ιστορίας της (έχει δυο Ιντερτότο 2003, 2004) και να «σφραγίσει» ταυτόχρονα την συμμετοχή της στο επόμενο Champions League.

Οι δυο ομάδες αλληλοεξουδετερώθηκαν στο παιχνίδι ακολουθώντας η καθεμία το πλάνο της χωρίς να παρεκκλίνει. Έτσι, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν αυτή που είχε την κατοχή και η Βιγιαρεάλ εκείνη που περίμενε να χτυπήσει στην κόντρα. Μάλιστα, τα «κίτρινα υποβρύχια» ευτύχησαν να προηγηθούν με το γκολ του Μορένο στο 29ο λεπτό, βάζοντας ακόμα πιο δύσκολα στους «κόκκινους διαβόλους».

Εκείνοι βρήκαν τον τρόπο να απαντήσουν με τον συνήθη ύποπτο στα τελευταία ματς, Έντινσον Καβάνι, που είδε την μπάλα να του στρώνεται μετά από σουτ του ΜακΤόμινεϊ που κόντραρε στο 55ο λεπτό και με ένα απλό πλασέ έγραψε το 1-1, που ήταν και το τελικό σκορ της κανονικής διάρκειας του αγώνα.

Στην παράταση τα πράγματα δεν άλλαξαν. Παρ' ότι ο Σόλκσιερ δεν είχε κάνει ούτε μία αλλαγή στο 90λεπτο (σε αντίθεση με τον Έμερι, που τις είχε ξοδέψει όλες) και τις κράτησε γι' αυτό το μισάωρο δεν μπόρεσε να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του. Τόσο ο Φρεντ όσο και οι Τουανζέμπε και Τζέιμς δεν έδωσαν το κάτι παραπάνω, ενώ οι Τέγιες και Μάτα μπήκαν στο τέλος απλά και μόνο για την διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί, βρεθήκαμε αντιμέτωποι με ένα πρωτόγνωρο φαινόμενο, αφού οι δυο «μονομάχοι» είδαν τους παίκτες τους να εκτελούν εύστοχα και τα πρώτα 20 πέναλτι της διαδικασίας με αποτέλεσμα να φτάσει η ώρα των τερματοφυλάκων.

Ο Τζερόνιμο Ρούλι έκανε το 2/2 απέναντι στον Νταβίντ Ντε Χέα, αφού ευστόχησε στην δική του εκτέλεση και απέκρουσε εκείνη του Ισπανού κίπερ της Γιουνάιτεντ.

Έτσι, η Βιγιαρεάλ πήγε στην...Γη της Επαγγελίας και ο Ντε Χέα είδε την φετινή εφιαλτική χρονιά να κλείνει με τον χειρότερο δυνατό τρόπο, που ούτε σκηνοθέτης ταινίας δεν θα έφτιαχνε για τον Ισπανό τερματοφύλακα.