Κατέκτησε το Masters του Μόντε Κάρλο ο Στέφανος Τσιτσιπάς!

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας νίκησε τον Αντρέι Ρούμπλεφ με 2-0 στον τελικό του Monte Carlo Masters

tsitsipas

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς κατέκτησε τον πρώτο τίτλο της καριέρας του σε «1000άρι» τουρνουά της ATP και συγκεκριμένα το Masters του Μόντε Κάρλο.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας νίκησε στον τελικό τον Ρώσο Αντρέι Ρούμπλεφ (Νο.8) με 6-3, 6-3, ολοκλήρωσε τους αγώνες του στο Πριγκιπάτο χωρίς να χάσει ούτε σετ και πήρε το τρόπαιο και 1.000 βαθμούς στην παγκόσμια κατάταξη.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε ό,τι ήθελε στο γήπεδο από τον πρώτο πόντο και δεν άφησε κανένα περιθώριο στον σπουδαίο αντίπαλό του να αντιδράσει.

Το χώμα φαίνεται να είναι τελικά η επιφάνειά του και περιμένουμε ακόμα μεγαλύτερα πράγματα στο μέλλον.

Μην ξεχνάμε, μάλιστα, ότι απέναντί του ήταν ένας παίκτης που έχει τις περισσότερες νίκες μέσα στο 2021 και είχε χάσει μόνο δύο φορές σε τελικό πριν από τη σημερινή αναμέτρηση.

Είναι, όμως, τέτοιο το παιχνίδι του Στέφανου, τέτοια η ποικιλία στα χτυπήματά του, που μπορεί να «βραχυκυκλώσει» κάθε αντίπαλο, ακόμα και τον ασταμάτητο Ρούμπλεφ!

Και ένα ακόμα πράγμα που τον κάνει να ξεχωρίζει τη φετινή σεζόν είναι το γεγονός ότι μπαίνει πολύ συγκεντρωμένος στους αγώνες του και δεν αιφνιδιάζεται, όποιος και αν είναι απέναντί του.

Το ίδιο έκανε και σήμερα και με το γρήγορο προβάδισμα που πήρε με 2-0, έβαλε τις βάσεις για την κατάκτηση του πρώτου σετ.

Με την ίδια αποφασιστικότητα μπήκε και στο δεύτερο σετ! Εκμεταλλευόμενος το δεύτερο μπρέικ πόιντ στον αγώνα του πέρασε μπροστά με 2-1, για να φτάσει τελικά με πανηγυρικό τρόπο στην άνετη νίκη με το τρίτο μπρέικ πόιντ του. Τρία στα τρία, λοιπόν!