Κύπελλο Ελλάδας: Παναθηναϊκός, Βόλος και Λαμία προκρίθηκαν στους «16»

Εκτός έμειναν οι Πανσερραϊκός, Παναχαϊκή και Αιολικός

Με 11 Έλληνες και μόλις 3 ξένους και τους Κολοβό - Καμπετσή να σκοράρουν, ο Παναθηναϊκός πήρε άνετη πρόκριση επί της Παναχαϊκής επικρατώντας εντός έδρας με 2-0. Το 3-1 της πρώτης αναμέτρησης έδωσε την ευκαιρία στον Γιώργο Δώνη να χρησιμοποιήσει πολλούς νεαρούς παίκτες και να δώσει... ανάσες σε βασικούς. Το σκορ για τους «πράσινους» άνοιξε ο Κολοβός (52') ενώ το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Καμπετσής (71'), ύστερα από ασίστ του Κολοβού. Άξιο αναφοράς, ότι ο μέσος όρος ηλικίας των παικτών του «τριφυλλιού» ήταν τα 22,7 έτη!

Εύκολη δουλειά είχε η Λαμία απέναντι στον Αιολικό, του οποίου επικράτησε με 3-0. Τα τέρματα για την ομάδα της Φθιώτιδας σημείωσαν οι Βλαχομήτρος (13') και Βασιλόγιαννης (16', 69').

Το πιο δύσκολο έργο είχε ο Βόλος, που χρειάστηκε τη διαδικασία των πέναλτι για να κάμψει την αντίσταση του Πανσερραϊκού. Ο Μάντζης (37') έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα της Μαγνησίας, όμως οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με πέναλτι Κόντσι στις καθυστερήσεις.

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, όπου εκεί αποβλήθηκε ο Μάντζης χωρίς τελικά αυτό να κοστίσει στους γηπεδούχους. Ωστόσο καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να σκοράρει και έτσι η πρόκριση κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί οι παίκτες του Βόλου ήταν πιο ψύχραιμοι ενώ μεγάλος ήρωας ήταν ο Θανάσης Γκαραβέλης, καθώς απέκρουσε δυο πέναλτι.