Κυρίαρχος και με ασφάλεια το +5

Σε ένα ντέρμπι χωρίς ιδιαίτερες φάσεις ο ΠΑΟΚ έχασε από τον Ολυμπιακό, δίνοντας διπλό τίτλου με 0-1, ύστερα από αυτογκόλ του Γιαννούλη.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης φάνηκε πως και οι δύο ομάδες, προσέγγισαν τον αγώνα συντηρητικά, με στόχο να εκμεταλλευτούν περισσότερο ο ένας τα λάθη του άλλου και τα στημένα. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του α΄ημιχρόνου, ήρθε από τον Ολυμπιακό όταν ο Βαλμπουενά από δεξιά βρήκε τον Ελ Αραμπί, ο οποίος με προβολή έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Πασχαλάκη.

Το β΄ημίχρονο ξεκίνησε ονειρικά για τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι στο 49΄άνοιξαν το σκορ μετά από μια εκπληκτική ενέργεια του Τσιμίκα που μπήκε στην περιοχή του ΠΑΟΚ για να «εκτελέσει», με τον Πασχαλάκη να αποκρούει ασταθώς και τον Ραντζέλοβιτς να παίρνει το ριμπάουντ και με τη βοήθεια του Γιαννούλη να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Δικεφάλου για το 0-1.

Η απάντηση για τους γηπεδούχους ήταν άμεση αλλά ο Γερμανός ρέφερι ύστερα και από τη υπόδειξη του VAR ακύρωσε το γκολ του Βαρέλα ως οφσάιντ. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος με τον Ολυμπιακό να παίρνει νίκη τίτλου, αφού η διαφορά με τον δεύτερο ΠΑΟΚ έφτασε στο +5.