LaLiga: Ήττα-σοκ για την Μπαρτσελόνα με 2-1 από την Γρανάδα

Έχασε την ευκαιρία να περάσει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της LaLiga

Λιονέλ-Μέσι-Μπαρτσελόνα-Γρανάδα-LaLiga-Ήττα

«Κάζο» τεραστίων διαστάσεων υπέστη η Μπαρτσελόνα που παρ' ότι προηγήθηκε με 1-0 από το 23ο λεπτό, κατόρθωσε τελικά να χάσει μέσα στο Καμπ Νόου από την Γρανάδα με 2-1 στο τελευταίο ματς της 33ης αγωνιστικής της LaLiga. Έτσι, οι Καταλανοί απώλεσαν μία τεράστια ευκαιρία για να πάρουν προβάδισμα στην κούρσα του πρωταθλήματος.

Ο Λιονέλ Μέσι άνοιξε το σκορ για τους «Μπλαουγκράνα» μετά από ασίστ του Αντουάν Γκριεζμάν και βοήθησε την Μπαρτσελόνα να πάει προηγούμενη στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο έγιναν όλα λάθος για τους Καταλανούς. Αρχικά, ο Ντάργουιν Ματσίς ισοφάρισε σε 1-1 στο 63ο λεπτό. Τρία λεπτά αργότερα αποβλήθηκε ο Ολλανδός τεχνικός των «Μπλαουγκράνα» για διαμαρτύρια και σαν να μην έφτανε αυτό, στο 79' ο Χόρχε Μολίνα «έγραψε» το 1-2 που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Αυτή η απώλεια ίσως αποδειχθεί για την Μπαρτσελόνα στην τελική έκβαση της «μάχης» του ισπανικού πρωταθλήματος.

Μπαρτσελόνα (Ρόναλντ Κούμαν): Τερ Στέγκεν – Μινγκέθα (72' Ντεμπελέ), Πικέ, Ουμτιτί – Σέρτζι Ρομπέρτο, Ντε Γιονγκ, Μπουσκέτς (81' Τρινκάο), Ιλάις Μορίμπα (72' Πέδρι), Τζόρντι Άλμπα – Μέσι, Γκριεζμάν.

Γρανάδα (Ντιέγκο Μαρτίνεθ): Ααρόν – Νεουέν, Βίκτορ Ντίαθ, Χερμάν – Φουλκιέ, Ετέκι (61' Γκοναλόνς), Ερέρα, Κίνι – Ματσίς (76' Αδριάν Μαρίν), Σολδάδο (61' Χόρχε Μολίνα), Λουίς Σουάρες (86' Φέδε Βίκο).