Την Τετάρτη (10/3) η Λαμία υποδέχτηκε την ΑΕΛ στο «Αθανάσιος Διάκος»,  στο πλαίσιο της εξ αναβολής 21ης αγωνιστικής της Super League 1 και πήρε νίκη-βάλσαμο για την παραμονή της.

Η ομάδα της Φθιώτιδας πήρε ανάσα, ανεβαίνοντας στην 11η θέση και τους 22 βαθμούς, ενώ η ΑΕΛ ζορίζεται ούσα στο -4 από τον 12ο Παναιτωλικό και -3 από τον 13ο ΟΦΗ.

Η Λαμία ήταν εκείνη που πήρε προβάδισμα στο 33ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Τζανετόπουλος βρέθηκε απέναντι από τον Νάγκι που έδιωξε, αλλά τελικά ο Αντέτζο πήρε την μπάλα και με προβολή την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0.

Η απάντηση από την ΑΕΛ ήρθε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, όταν στην τελευταία φάση ο Γιακιμόφσκι με εκτέλεση κόρνερ έστειλε την μπαλα κοντά στην εστία και ο Επασί την έστειλε καταλάθος στο τέρμα, κάνοντας δώρο την ισοφάριση.

Στο 88′ και ενώ όλα έδειχναν πως ο αγώνας θα λήξει ισόπαλος, ο Ντέλετιτς έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα μετά από κεφαλιά πάσα του Αραμπούλι και διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

Λαμία: Επασί, Σκόνδρας, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Μαρτίνες, Ντέλετιτς (90’+5’ Τζέιμς), Τζανδάρης, Μπεχαράνο (90’ +5’ Βασιλακάκης), Ρόμανιτς (76’ Πίτι), Αραμπούλι, Καραμάνος.

ΑΕΛ: Νάγκι, Ηλιάδης, Μαξιμένκο, Ζίζιτς, Γκράουρ, Πινακάς (73’ Μουκάντζο), Στίφλερ, Κολομπίνο, Γιακιμόβσκι, Ντουρμισάι, Ακούνια.