Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ γνώρισε μια απρόσμενη, όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι, εκτός έδρας ήττα από την Μακάμπι Τελ Αβίβ με 88-79, σε μια βραδιά που θα μπορούσε πολύ άνετα να έχει φύγει με το ροζ φύλλο αγώνα.

Οι «πράσινοι» ήταν ιδανικοί αυτόχειρες, καθώς κατάφεραν να χάσουν, έχοντας το προβάδισμα για 32 λεπτά και ενώ είχαν καταφέρει να προηγηθούν ακόμη και με 18 πόντους (31-13)! Τα 20 επιθετικά ριμπάουντ των γηπεδούχων ήταν αυτά που στοίχισαν ουσιαστικά στον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ το παιχνίδι.

Η ομάδα του Πιτίνο έπαιξε ιδανικά τα πρώτα 14 λεπτά της αναμέτρησης, ρίχοντας στο… καναβάτσο αυτήν του Σφαιρόπουλου, με το σκορ εκείνη τη στιγμή να διαμορφώνεται στο 19-35. Όμως από εκείνο το σημείο και μετά το «τριφύλλι» για κάποιο ανεξήγητο λόγο έκοψε ταχύτητα και έδωσε δικαίωμα στους γηπεδούχους να ξαναμπούν στο παιχνίδι. Αποτέλεσμα ήταν, το ημίχρονο να κλείσει με την Μακάμπι να έχει σημειώσει 30 πόντους στη δεύτερη περίοδο έναντι μόλις 17 των «πρασίνων» και το σκορ να διαμορφώνεται στο 43-46.

Μεγάλη μάχη έγινε στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Παναθηναϊκό όμως να καταφέρνει να διατηρήσει ένα προβάδισμα 10 πόντων (57-67), έχοντας σε πολύ μεγάλη βραδιά τους Παπαπέτρου και Τόμας. Ωστόσο, η Μακάμπι επέστρεψε και πάλι και το δεκάλεπτο έκλεισε με το «τριφύλλι» να προηγείται με 4 (65-69).

Η ομάδα του Σφαιρόπουλου όμως είχε βάλει σκοπό να τρελάνει κόσμο, πράγμα που έκανε, καθώς αρχικά έφερε το παιχνίδι στην ισοπαλία (αρχικά 71-71, 74-74 και 77-77) ενώ στην πορεία κατάφερε να προηγηθεί για πρώτη φορά 79-77 και να χτίσει ένα σερί 18-6, που έστειλε τη διαφορά στο +7 (84-77). Εκεί μπήκε και η έδρα στην εξίσωση του αγώνα, το γήπεδο ουσιαστικά έγειρε και όλα τελείωσαν.

Για τους νικητές ξεχώρισε ο Ουΐλμπεκιν, που σημείωσε 23 πόντους ενώ ομολογουμένως τον ήθελε και η μπάλα, καθώς είχαν θετική κατάληξη πολλές παρατραβηγμένες ενέργειές του.

Ο Παναθηναϊκός ναι μεν δεν έχασε κάτι ιδιαίτερο με τη σημερινή ήττα (αν ερχόταν η νίκη θα ήταν το κάτι παραπάνω της διαβολοβδομάδας), ωστόσο όταν θα περάσει ο καιρός και άπαντες στο πράσινο στρατόπεδο θα σκέφτονται πως κατάφεραν να χάσουν, είναι σίγουρο πως θα χτυπούν το… κεφάλι τους στον τοίχο.

Τα δεκάλεπτα: 13-29, 43-46, 65-69, 88-79

Αξίζει να σημειωθεί, ότι την παράσταση έκλεψε το τεράστιο πανό που σήκωσαν οι φίλοι της Μακάμπι για τον Γιάννη Σφαιρόπουλο, που έλεγε «σε αγαπώ» στα ελληνικά. Μελανό σημείο της αναμέτρησης ο τραυματισμός του Φρεντέτ στον αριστερό ώμο, με την κατάστασή του να εκτιμάται τις επόμενες ημέρες.