Europa : Με 4-0 επί της Άλκμααρ η Μάντσεστερ Γιουνάϊτεντ προκρίθηκε 1η, ενώ η Μπασάκσεχιρ απέκλεισε τη Γκλάντμπαχ στη Γερμανία! |

Θρίλερ προέκυψε στον 6ο όμιλο! Ενώ η Γκιμαράες έκανε απρόσμενο δώρο στη Σταντάρ (νικώντας 3-2 την Άιντραχτ στη Φρανκφούρτη), η Άρσεναλ τους έπαιρνε την μπουκιά από το στόμα με το 2-2 σε 3’.

Σταντάρ Λιέγης-Άρσεναλ 2-2
(47’ Μπαστιέν, 69’ Αμαλά – 78’ Λακαζέτ, 81’ Σακά)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Γκιμαράες 2-3
(31’ Ντα Κόστα, 38’ Καμάντα – 8’ Ροτσίνια, 85’ Ελμουσρατί, 87’ Έντουαρντς)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Άρσεναλ 11 (14-7)
Άιντραχτ Φρανκφούρτης 9 (8-10)
Σταντάρ Λιέγης 8 (8-10)
Γκιμαράες 5 (7-10)

7ος ΟΜΙΛΟΣ: Πέρασαν Πόρτο και Ρέιντζερς
Οι “δράκοι” και οι “Τζερς” πανηγυρίζουν την πρόκριση στους “32” της διοργάνωσης, μετά την τελευταία αγωνιστική των ομίλων. Σε ένα τρελό ματς στο Dragao, η Πόρτο προηγήθηκε νωρίς 2-0 επί της Φέγενορντ (14′ Λουίζ Ντίας, 15′ αυτ. Μαλάσια) όμως το ίδιο γρήγορα ισοφάρισαν οι Ολλανδοί (19′ Μποτεγκίν, 22′ Λάρσον). Στο 33′, όμως, ο Σοάρες έκανε το 3-2 για τους Πορτογάλους και αυτό έμεινε ως το τέλος, με την ομάδα του Σέρτζιο Κονσεϊσάο να προκρίνεται 1η. Τη 2η θέση πήρε η Ρέιντζερς, η οποία υποδέχθηκε τη Γιουνγκ Μπόις και πανηγύρισε με το τελικό 1-1.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. Πόρτο 10 (8-9)
2. Ρέιντζερς 9 (8-6)
3. Γιουνγκ Μπόις 8 (8-7)
4. Φέγενορντ 5 (7-9)

8ος ΟΜΙΛΟΣ: Ακολούθησε Εσπανιόλ η Λουντογκόρετς
Η 1η θέση του ομίλου είχε κριθεί από την προηγούμενη αγωνιστική, με την Εσπανιόλ να την εξασφαλίζει. Και αφού ήταν σίγουροι, οι Καταλανοί μάλλον ήταν σχετικά χαλαροί υποδεχόμενοι την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, η οποία πήρε την πρώτη της νίκη με το γκολ του Βλάσιτς στο 84′ (0-1). Το ενδιαφέρον, επομένως, αφορούσε στη μάχη της 2ης θέσης και όλα κρίθηκαν στο Λουντογκόρετς-Φερεντσβάρος. Στο +1 ήταν οι γηπεδούχοι πριν την έναρξη και στο +1 παρέμειναν και μετά το τέλος του ματς, αφού το 1-1 τους έδωσε το “εισιτήριο” για τους “32”. Η Λουντογκόρετς προηγήθηκε στο 24′ με τον Λουκόκι, η Φερεντσβάρος ισοφάρισε στο 90′ με τον Σίγκνεβιτς, αλλά τίποτα περισσότερο.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. Εσπανιόλ 11 (12-4)
2. Λουντογκόρετς 8 (10-10)
3. Φερεντσβάρος 7 (5-7)
4. ΤΣΣΚΑ Μόσχας 5 (3-9)

9ος όμιλος : Άνετη και πρώτη η Γάνδη

Με το πρώτο ημίχρονο να εξελίσσεται σε ένα υγιεινό περίπατο χάρη στα δυο γκολ του Ντεπουάτρ για την Γάνδη και τον ρυθμό του παιχνιδιού να «πέφτει» φανερά, η Αλεσαντρίγια βρήκε την ευκαιρία με την έναρξη του δευτέρου μέρους να μειώσει σε 2-1 με τον Μιροτσιτσένκο. Μάλιστα, αμέσως μετά την σέντρα οι Ουκρανοί σκόραραν ξανά, με τον διαιτητή ωστόσο να ακυρώνει το τέρμα και να βάζει φωτιά στο ματς, αφού οι μεν Βέλγοι ήθελαν την νίκη για να «κλειδώσουν» την πρωτιά και οι φιλοξενούμενοι να πάρουν τον βαθμό και να αποχαιρετήσουν με ψηλά το κεφάλι. Το αποτέλεσμα δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Βόλφσμπουργκ και Σεντ Ετιέν «πέταξαν» στα σκουπίδια τα πρώτα 45 λεπτά του παιχνιδιού, με τους γηπεδούχους να ελέγχουν απόλυτα τον ρυθμό χωρίς να μπορούν όμως να πάρουν προβάδισμα. Στην επανάληψη οι Γερμανοί μπήκαν πιο αποφασισμένοι στον αγωνιστικό χώρο, με σκοπό να πάρουν την πολύτιμη νίκη κάτι που κατάφεραν χάρη στο τέρμα του Σίλβα στο 52’. Παρόλα αυτά το αποτέλεσμα στο Βέλγιο, «κράτησε» τους «λύκους» στη δεύτερη θέση.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Γάνδη 12
2. Βόλφσμπουργκ 11
3. Σεντ Ετιέν 4
4. Αλεσαντρίγια 3

10ος όμιλος: Επική πρόκριση για Μπασάκσεχιρ

Πρόκριση στο 90′ για τη Μπασάκσεχιρ στην έδρα της πρωτοπόρου της Bundesliga Γκλάντμπαχ. Οι Τούρκοι έκαναν τεράστια ανατροπή, ισοφάρισαν με τον Καχβετσί στο 44′ το γκολ του Τιράμ από το 33′ και στις καθυστερήσεις βρήκαν “χρυσό” γκολ με τον Κρίβελι, ο οποίος έδωσε τη νίκη και την πρόκριση, αποκλείοντας τους Γερμανούς. Στο άλλο ματς η Ρόμα πήρε βαθμό στην έδρα της Βόλφσμπεργκερ (2-2) κι έτσι ακολούθησε την Μπασάκ.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. Μπασακσεχίρ (7-9)
2. Ρόμα 9 (12-6)
3. Γκλάντμπαχ 8 (6-9)
4. Βόλφσμπεργκερ 5 (7-8)

11ος όμιλος: Μπράγκα και Γουλβς στους «32»

Την πρόκριση τους σφράγισαν και τυπικά Μπράγκα και Γουλβς, συνεχίζοντας με νίκες. Τρομερή εμφάνιση για τους Λύκους του Σάντο, που διέσυραν την Μπεσίκτας με 4-0 και είδαν τον Ζότα να σκοράρει το γρηγορότερο χατ-τρικ στην ιστορία του θεσμού. Παρ’ όλα αυτά προκρίθηκαν ως δεύτεροι, καθώς η Μπράγκα πέρασε επίσης με τεσσάρα (2-4) από την Μπρατισλάβα επί της Σλόβαν.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1.Μπράγκα 14 (15-9)
2. Γουλβς 13 (11-5)
3. Σλόβαν Μπρατισλάβας 4 (10-13)
4. Μπεσίκτας 3 (6-15)

12ος όμιλος: Πρωτιά με… αέρα για Γιουνάιτεντ

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ απέδειξε πως δεν υπήρξε ντέρμπι καθώς ήταν διαστημική απέναντι στην Άλκμααρ. Τη φιλοδώρησε με τέσσερα γκολ σε έντεκα λεπτά, χάρη στο υπέροχο τέρμα του Γιανγκ στο 53′, δύο από τον Γκρίνγουντ (58′, 64′) και πέναλτι του Μάτα (62′). Έτσι τερμάτισε πρώτη, με τους Ολλανδούς να ακολουθούν στους «32». Θετικά έκλεισε η Παρτιζάν τον όμιλο, ρίχνοντας επίσης τεσσάρα στην ουραγό Αστάνα (4-1).