Η εξαιρετικά οργανωμένη και «σφικτή» στην άμυνα Ομόνοια αποδείχτηκε «σκληρό καρύδι» για τους νταμπλούχους που χάρη στο εύστοχο πέναλτι του Βαλμπουενά προηγήθηκαν με 1-0 και κλείδωσαν τη νίκη και λογικά την πρόκριση με το πανέμορφο γκολ του Ελ Αραμπί στις καθυστερήσεις.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς είναι το φαβορί για την πρόκριση στους ομίλους του Champions League στη ρεβάνς στην Κύπρο την άλλη Τρίτη (29/09), όμως το ματς θέλει προσοχή και πάλι παρά το 2-0.

Ο Ολυμπιακός ξεμπλόκαρε κι έφτασε στη νίκη χάρη στην είσοδο των Ραντζέλοβιτς και Ελ Αραμπί, με τον Σέρβο να κερδίζει το πέναλτι και τον Μαροκινό να κάνει όσες φάσεις δεν είχε η ομάδα στα προηγούμενα 60 λεπτά, βάζοντας και το 2-0 στο 90+2′.

Το «μπλόκο» της Ομόνοιας

O αγώνας είχε την αναμενόμενη εικόνα από την άποψη ότι ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή, η Ομόνοια ήταν πίσω από την μπάλα, με τους Κύπριους να πιέζουν πάντως στην πρώτη μπάλα.

Η διπλή ζώνη άμυνας των φιλοξενούμενων μαρτυρούσε πως το ματς ήθελε υπομονή από πλευράς ερυθρόλευκων που έψαχναν διαδρόμους προς την εστία του Φαμπιάνο.

Το πρώτο μισό πέρασε χωρίς φάσεις στο ματς, με τον Μαρτίνς να φέρνει τον Φορτούνη αριστερά και τον Βαλμπουενά 10άρι. Ο Φαμπιάνο επενέβη σε άλλο ένα μακρινό σουτ στο 24’ από τον Καμαρά, αλλά γενικά η Ομόνοια είχε φέρει τον αγώνα στα μέτρα της.

Η πρώτη φορά που ανησύχησε ο γκολκίπερ των Κυπρίων ήταν στο 36’ με την κεφαλιά του Χασάν ενώ και ο Φορτούνης στο φινάλε είχε ένα ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή και αυτό ήταν όλο. Οι φιλοξενούμενοι με την γκέλα του Μπα έδωσαν φάση στον Μποτεάκ, που όμως δεν την εκμεταλλεύτηκε, με το ημίχρονο να λήγει 0-0.

Μίλησαν οι αλλαγές

Η εικόνα δεν άλλαξε στο ξεκίνημα του β’ μέρους, με την Ομόνοια να απειλεί με τον νεοεισελθόντα Ντούρις στο 51’ και τους Κύπριους να δείχνουν μια διάθεση να παίξουν στην κόντρα.

Ο Μαρτίνς στο 58’ έβαλε δεύτερο φορ τον Ελ Αραμπί αλλά και τον Ραντζέλοβιτς αντί των Φορτούνη και Μασούρα για 4-4-2, με τους γηπεδούχους να πιέζουν πλέον. Ο Ελ Αραμπί αστόχησε σε κεφαλιά στο 67’ από τη σέντρα του Ραφίνια, με τον Ολυμπιακό να φτάνει τις 11 τελικές.

Όμως, στο επόμενο λεπτό, ο Λέτσιακς στην προσπάθεια του να ανακόψει τον Ραντζέλοβιτς υπέπεσε σε χέρι με τον Μακέλι να δίνει το πέναλτι και τον Βαλμπουενά να ευστοχεί για το 1-0. Ο Χασάν στο 73΄από την ωραία κάθετη του Καμαρά δεν εκτέλεσε καλά χάνοντας την ευκαιρία για το 2-0, με την Ομόνοια πάντως δειλά – δειλά να βγαίνει μπροστά.

Στο 76’ ο Εμβιλά πήρε τη θέση του Χασάν, με τη διάταξη να ξαναγίνεται 4-2-3-1 και τον Ελ Αραμπί να αστοχεί στο γύρισμα του Ραντζέλοβιτς στο επόμενο λεπτό. Ο Φαμπιάνο στο 80’ έκανε την απόκρουση του αγώνα στη σκαστή κεφαλιά του Μαροκινού που είχε βοηθήσει πολύ με τον Ραντζέλοβιτς από την ώρα που μπήκαν.

Ο Ασαντέ στο 85’ έβαλε δύσκολα, με τον Μπα να κόβει οριακά προ του Τιάγκο, ενώ πάλι ο Φαμπιάνο στο 90′ έβγαλε το φάουλ του Βαλμπουενά. Μια, δυο, τρεις, την τέταρτη ο Ελ Αραμπί δεν συγχώρησε και με καταπληκτική κίνηση και σουτ έκανε το 2-0, σφραγίζοντας τη νίκη της ομάδας του.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα -Ραφίνια, Μπα, Σεμέδο, Χολέμπας- Μπουχαλάκης, Καμαρά- Βαλμπουενά, Φορτούνης (59′ Ελ Αραμπί), Μασούρας (59′ Ραντζέλοβιτς) – Χασάν (76′ Εμβιλά).

ΟΜΟΝΟΙΑ (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο -Χουμπότσαν, Λίφτνερ, Λανγκ, Λέγιακς- Μποτεάκ, Γκόμεθ, Γκόμες- Παπουλής (81′ Ασαντέ), Σένε (46′ Ντούρις), Τιάγκο.

Σκόρερ: 69′ (πεν.) Βαλμπουενά, 90+2′ Ελ Αραμπί.