Μεγάλη απόδραση για την ΑΕΚ στο Αλκαζάρ - Πέρασε σαν θύελλα ο ΠΑΟΚ από το Περιστέρι

ΟΙ «κιτρινόμαυροι» πήραν τους 3 βαθμούς με 4-2 - Οι Θεσσαλονικείς πήραν τη νίκη με 2-0

SUPERLEAGUE 2020-2021 / ËÁÑÉÓÁ  - ÁÅÊ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ËÅÙÍÉÄÁÓ ÔÆÅÊÁÓ / EUROKINISSI)

Η ΑΕΚ άσκησε πίεση από τα πρώτα λεπτά του αγώνα κι αυτό έφερε αποτέλεσμα πριν τη συμπλήρωση ενός τετάρτου στο ματς. Ο Μαξιμένκο έκανε λάθος γύρισμα προς τον Μπάγιτς κι ο Ολιβέιρα πρόλαβε να τσιμπήσει την μπάλα, με αποτέλεσμα ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων να τον ανατρέψει. Ο Πορτογάλος, ο οποίος εμφανίζεται ορεξάτος το τελευταίο διάστημα, ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 1-0 για την «Ένωση» στο 14ο λεπτό. Οι «κιτρινόμαυροι» συνέχισαν να πιέζουν, αλλά το ματς είχε αρκετά φάουλ, κάτι που δυσκόλεψε τις δύο ομάδες να βρουν ρυθμό.

Μετά το 20λεπτο, οι γηπεδούχοι σταδιακά ισορρόπησαν το παιχνίδι, πίεσαν ψηλά και κράτησαν περισσότερο την μπάλα. Η δυσκολία τους, όμως, να δημιουργήσουν οργανωμένες επιθέσεις, λειτούργησε ανασταλτικά στο να γίνουν απειλητικοί προς την εστία του Αθανασιάδη.