NBA: Ο διαστημικός Ντουράντ έδωσε προβάδισμα στους Νετς

Ο «KD» έκανε το 3-2 για το Μπρούκλιν και έδωσε το προβάδισμα για την πρόκριση ενάντια των Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο

durant_game5

Ο Κέβιν Ντουράντ οδήγησε το Μπρούκλιν στη νίκη επί του Μιλγουόκι με 114-108 στο πέμπτο παιχνίδι της ημιτελικής σειράς της Ανατολικής περιφέρειας και έδωσε προβάδισμα στους Νετς με 3-2, πραγματοποιώντας μια ιστορική εμφάνιση, όπως χαρακτηριστικά είπε και ο προπονητής του, Στιβ Νας.

Ο Ντουράντ που αγωνίστηκε και στα 48 λεπτά του παιχνιδιού είχε 49 πόντους (12/14 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 13/16 βολές), 17 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 3 λάθη και έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία του πρωταθλήματος με τουλάχιστον 45 πόντους, 15 ριμπάουντ και 10 ασίστ σε αγώνα για τα playoffs.

Μεγάλη βοήθεια έδωσε από τον πάγκο ο Τζεφ Γκριν με 27 πόντους (7/8 τρίποντα) ενώ στην επιστροφή του, ο Τζέιμς Χάρντεν αγωνίστηκε 46 λεπτά αλλά ήταν πολύ άστοχος και ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 5 πόντους (1/10 σουτ), 6 ριμπάουντ και 8 ασίστ.