Ντόρτμουντ - Σεβίλλη 2-2: Στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ με υπογραφή Χάαλαντ

Ο Ερλινγκ Χάαλαντ πέτυχε και τα δύο γκολ της Ντόρτμουντ στην ισοπαλία με τη Σεβίλλη κι έφτασε τα 20 στο Champions League μόλις σε 14 αγώνες

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ είναι η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε παρουσία στα προημιτελικά του φετινού Champions League, παρά την ισοπαλία που παραχώρησε εντός έδρας με 2-2 στη Σεβίλη.

Οι Γερμανοί είχαν επιβληθεί με 3-2 στον αγώνα της Ανδαλουσίας και δεν... ίδρωσαν απόψε, αφού προηγήθηκαν με 2-0 και δέχθηκαν το ανώδυνο γκολ της ισοφάρισης στις καθυστερήσεις

Με τον Έρλινγκ Χάαλαντ να συνεχίζει να απασχολεί την παγκόσμια ποδοσφαιρική κοινότητα με την εξωπραγματική ευχέρειά του στο σκοράρισμα, οι Βεστφαλοί έκλεισαν θέση στην κλήρωση της 19ης Μαρτίου.

Ο νεαρός Νορβηγός διεθνής άνοιξε το σκορ στο «Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ» στο 35ο λεπτό και διπλασίασε στο 54ο από το σημείο του πέναλτι, ενώ στο 48΄ του είχε ακυρωθεί κι άλλο τέρμα, με τη χρήση του VAR.

Με τα σημερινά δύο γκολ ο Χάαλαντ έφτασε τα 10 στη φετινή διοργάνωση και συνολικά 20, οκτώ εκ των οποίων με τη Σάλτσμπουργκ, για να γίνει ο νεότερος ποδοσφαιριστής που φτάνει τα 20 τέρματα στη διοργάνωση.

Η Σεβίλη, μετά το Κύπελλο Ισπανίας αποχαιρέτησε και το Champions League. Για την ομάδα του Χουλέν Λοπετέγκι μείωσε ο Ελ Νεσίρι με πέναλτι στο 69΄, ενώ ο ίδιος ισοφάρισε στο τελικό 2-2, στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων.