Σπορ

Ο «μαγικός» Ολυμπιακός «ξέρανε» την Άρσεναλ

Ο Ελ Αραμπί «υπέγραψε» στο 119΄ τη νίκη-πρόκριση με 1-2 στο Λονδίνο.

Ολυμπιακός κόντρα στα προγνωστικά, νίκησε με 1-2 την Άρσεναλ στο Λονδίνο και πανηγύρισε μια μεγάλη πρόκριση, δείχνοντας πως κατέχει το στίγμα μιας μεγάλης ευρωπαϊκής ομάδας.

Όσον αφορά στην εικόνα του ματς, η ομάδα του Μαρτίνς προσπάθησε να κυκλοφορήσει την μπάλα ψύχραιμα χωρίς να ρισκάρει το παραμικρό και να παγώσει τον ρυθμό. Το σχέδιο του Ολυμπιακού να κρατήσει χαμηλά αυτό τον ρυθμό του αντιπάλου ήταν απόλυτα πετυχημένο, καθώς το ημίχρονο κύλησε χωρίς κάποια αξιοσημείωτη φάση.

Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός ευτύχησε να πετύχει γκολ και να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα (1-1), καθώς μετά από άψογη εκτέλεση κόρνερ του Βαλμπουενά, ο Σισέ βρέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή και με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 0-1 για τους «ερυθρόλευκους». Τα πράγματα δεν άλλαξαν από την πίεση της Αρσεναλ και έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο ο ολυμπιακός κατέθεσε την ψυχή του στο χορτάρι και με μια σέντρα του Μασούρα μετά από κόρνερ, ο Ελ Αραμπί με προβολή έκανε το 1-2 και χάρισε στην ομάδα του Πειραιά μια ιστορική πρόκριση για τους «16» του Europa League.