Τις πιθανότητες του να προκριθεί στα play-off της Euroleague διατηρεί ο Ολυμπιακός, ο οποίος επιβλήθηκε 89-72 εντός έδρας της Μπάγερν Μονάχου και πλέον βρίσκεται στο 8-12.

Με μπροστάρηδες τους Βεζένκοφ, Ρούμπιτ και Ρότσεστι οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν εξαιρετικό παιχνίδι στην τέταρτη περίοδο, ενώ αυτή ήταν η πρώτη νίκη του Γιώργου Μπαρτζώκα από τότε που επέστρεψε στον πάγκο του πειραϊκού συλλόγου.

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους αναδείχθηκε ο Βεζένκοφ (20 πόντοι, 5/6 τρίποντα), ενώ άλλοι πέντε παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Συγκεκριμένα, ο Ρούμπιτ σημείωσε 14, ενώ ακολουθούν οι Μπόλντγουιν, Πολ, Κόνιαρης και Πρίντεζης με 10.

Ο Ρότσεστι σκόραρε μόλις 2 πόντους, ωστόσο, στο δημιουργικό κομμάτι ήταν εξαιρετικός, αφού μοίρασε 12 ασίστ!

Αξίζει να σημειωθεί ότι την παρθενική εμφάνισή του με τα ερυθρόλευκα πραγματοποίησε ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλους, ο οποίος μπήκε στο παιχνίδι για 1:49′.

Το ματς

Με τους Μιλουτίνοφ, Πρίντεζη, Παπανικολάου, Σπανούλη και Μπόλντγουιν άρχισε την αναμέτρηση ο Ολυμπιακός. Κατά τα πρώτα πέντε λεπτά οι γηπεδούχοι… αλλού πατούσαν και αλλού βρίσκονταν! Ήταν κάκιστοι επιθετικά, έχαναν τα περισσότερα ριμπάουντ, οπότε βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 9-3.

Με τη συνδρομή του Σπανούλη και του Πρίντεζη, οι «ερυθρόλευκοι» βελτιώθηκαν, ενώ χάρη στο τρίποντο του Μπόλντγουιν προηγήθηκαν 17-14 στην πρώτη περίοδο.

Το ίδιο αποδοτικός ήταν ο Μπόλντγουιν και στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου, με τον Ολυμπιακό να πηγαίνει στο +7 (22-15) στο 12′. Οι Λο και Κόπονεν που πέρασαν στο ματς βοήθησαν την Μπάγερν να πλησιάσει να πλησιάσει τους γηπεδούχους στο σκορ, αλλά λόγω καλής άμυνας οι Πειραιώτες ξέφυγαν στο +11 (37-26) στο 18’. Δύο λεπτά προτού ολοκληρωθεί η 2η περίοδος ο Ολυμπιακός… πήρε την κάτω βόλτα, αφού υπέπεσε σε πολλά λάθη, γεγονός που έδωσε τη δυνατότητα στους Βαυαρούς να μειώσουν στο 5 (37-32) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός μπήκε με τον χειρότερο τρόπο! Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν αργοί και έκαναν πολλά λάθη στην επίθεση και με τους Λούτσιτς και Λο να βάζουν μπροστά την Μπάγερν 37-42).

Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 16 πόντων (από το δεύτερο δεκάλεπτο)! Τα τρίποντα των Κόνιαρη και Σπανούλη έδωσαν ανάσες στους Πειραιώτες, αλλά η Μπάγερν είχε βρει ρυθμό. Στο τελευταίο τρίλεπτο, η άμυνα των παικτών του Μπαρτζώκα «έσφιξε» και έτσι οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά (54-53) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Απίθανο παιχνίδι έκανε ο Ολυμπιακός στην τελευταία περίοδο, αφού έπαιξε τρομερή άμυνα και έτρεξε ένα σερί 8 πόντων (61-53) τα πρώτα δύο λεπτά. Η ψυχολογία ανέβηκε και οι γηπεδούχοι άρχισαν να σκοράρουν απανωτά τρίποντα, ξεφεύγοντας στο +15 (76-61), στο 35’. Εν τέλει, η ομάδα του Μπαρτζώκα πήρε μία σπουδαία νίκη με 89-72.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 37-32, 54-53, 89-72

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ρότσεστι, Μπόλντγουιν, Πολ, Χαραλαμπόπουλος, Κόνιαρης, Σπανούλης, Μιλουτίνοφ, Βεζένκοβ, Πρίντεζης, Παπανικολάου, Ρούμπιτ

Μπάγερν Μονάχου (Κόστιτς): Μπρέι, Κόπονεν, Μονρό, Λούτσιτς, Λο, Τσίπσερ, Μπάρτελ, Λεσόρ, Χιούστις, Ραντόσεβιτς.