Ο Ολυμπιακός «δάγκωσε» τον ΟΦΗ - Ανόητη αποβολή Σεμέντο με τη λήξη!

Απαράδεκτη ενέργεια του αμυντικού των «ερυθρόλευκων» που του στοιχίζει τη συμμετοχή του στο ντέρμπι με την ΑΕΚ

=0=

Μία ακόμη νίκη απέσπασε ο Ολυμπιακός, ο οποίος επιβλήθηκε 1-0 του ΟΦΗ στο Ηράκλειο. Ο Καμαρά σημείωσε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης και βοήθησε την ομάδα του να παραμείνει στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα του πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι είχε λίγες φάσεις, αφού οι γηπεδούχοι παρατάχθηκαν με γεμάτο κέντρο. Μετά από ένα κακό πρώτο δεκάλεπτο με νευρικότητα από τις δύο ομάδες, το παιχνίδι πήρε άλλη τροπή.

Ο Τσιμίκας είχε άστοχη κεφαλιά στο 13’, ενώ αμέσως μετά ο Μασούρας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο Ελ Αραμπί που έβγαλε την ασίστ από τα δεξιά ήταν σε αντικανονική θέση και ορθώς δεν μέτρησε το γκολ.

Σταδιακά, ο ΟΦΗ άρχισε να γίνεται πιο απειλητικός, με τον Σεμέδο να παίρνει περισσότερες πρωτοβουλίες, δημιουργώντας... πονοκέφαλο στους «ερυθρολεύκους» με την ταχύτητά του. Οι μπαλιές προς τον Φιγκεϊρέδο κόπηκαν την κατάλληλη στιγμή από την άμυνα των φιλοξενούμενων.

Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Ελ Αραμπί έκλεψε την μπάλα από τον Γιαννούλη, έστρωσε στον Καμαρά που με ψύχραιμο πλασέ από το ύψος του πέναλτι νίκησε τον Σωτηρίου.

Ένταση υπήρξε στο φινάλε της αναμέτρησης, αφού ο Σεμέντο είχε μία αψιμαχία με ένα ball boy. Ο Φερέιρα που ήταν δίπλα ζήτησε τον λόγο από τον Πορτογάλο στόπερ των «ερυθρολεύκων».

Ο διαιτητής Μανούχος φώναξε τον 26χρονο κοντά του και ύστερα από επικοινωνία που είχε με τους συνεργάτες του, έδειξε στον Σεμέδο την κίτρινη κάρτα. Αυτή ήταν η δεύτερή του στο παιχνίδι, οπότε αποβλήθηκε.

Αυτόματα ο κεντρικός αμυντικός του Ολυμπιακού στερήθηκε τη δυνατότητα συμμετοχής στο ντέρμπι με την ΑΕΚ την ερχόμενη Κυριακή.