Ολυμπιακοί Αγώνες: Η Γαλλία σόκαρε τις ΗΠΑ!

Επικράτησε της Team USA με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Φουρνιέ

fra_165855

Η Γαλλία έκανε την εκπληξη και επικράτησε των ΗΠΑ με 83-76 στην πρεμιέρα της φάσης των ομίλων των Ολυμπιακών Αγώνων.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Εβάν Φουρνιέ, ο οποίος σημείωσε 28 πόντους! Άξιοι συμπαραστάτες του οι Ντε Κολό (13 πόντοι, 5 ασίστ, 5 ριμπάουντ) και Γκομπέρ (14 πόντοι, 9 ριμπάουντ).

Από τους ηττημένους διασώθηκαν οι Χολιντέι (18 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και Αντεμπάγιο (12 πόντοι, 10 ριμπάουντ).

Οι Γάλλοι ξεκίνησαν καλύτερα και απέκτησαν μικρό προβάδισμα (9-6 στο 3’), ωστόσο οι Αμερικανοί έσφιξαν την άμυνά τους και ανέτρεψαν την κατάσταση με επιμέρους σκορ 11-2, που τους έφερε στο +7 (11-18 στο 6’). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Πόποβιτς να έχει «αέρα» 7 πόντων (15-22).

Οι παγκόσμιοι πρωταθλητές συνέχισαν στη δεύτερη περίοδο από εκεί που σταμάτησαν στην πρώτη και με μπροστάρη τον Αντεμπάγιο, έφτασαν μέχρι και το +10, ενώ έκλεισαν το ημίχρονο με διαφορά 8 πόντων (37-45).

Το τρίτο δεκάλεπτο είχε εντελώς διαφορετική μορφή, με τους «τρικολόρ» να κυριαρχούν απόλυτα και στις δύο άκρες του παρκέ. Με τον Φουρνιέ να παίρνει… φωτιά, έτρεξαν επιμέρους σκορ 25-11 και μπήκαν στην τέταρτη περίοδο έχοντας διαφορά 6 πόντων (62-56).

Όπως αναμενόταν, το τέταρτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε θρίλερ, με τους Αμερικανούς να μπαίνουν δυναμικά και να ανατρέπουν την κατάσταση με επιμέρους 13-1 (63-69 στο 35’).

Παρ’ όλα αυτά, οι Γάλλοι δεν πτοήθηκαν και το γύρισαν: με σερί 12-0, μετέτρεψαν το 67-74 σε 79-74 κι έβαλαν τις βάσεις για την επικράτησή τους. Το τελικό 83-76 χάρισε το ροζ φύλλο αγώνα στο συγκρότημα του Κολέ, που πυροδότησε τη βόμβα της πρεμιέρας.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 37-45, 62-56, 83-76.