Oλυμπιακός - ΑΕΚ 3-0: Ελ Αραμπί με τα δώρα (vid)

Ο Μαροκινός επιθετικός σημείωσε δυο γκολ στη νίκη των ερυθρολεύκων, με τον Βαλμπουενά στις καθυστερήσεις με πέναλτι να διαμορφώνει το τελικό σκορ - Δείτε τα καλύτερα στιγμιότυπα

SUPERLEAGUE 2020-2021 / ÏÓÖÐ - ÁÅÊ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÌÁÑÊÏÓ ×ÏÕÆÏÕÑÇÓ / EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός στο ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής της Super League επικράτησε με 3-0 της ΑΕΚ στο «Γ. Καραϊσκάκης» με δυο γκολ του Γιουσέφ Ελ Αραμπί και το πέναλτι του Βαλμπουενά στο τέλος.

Εν πολλοίς, το ντέρμπι κρίθηκε στο δίλεπτο 67' - 68'. Ο Μάνταλος δεν μπόρεσε να κάνει το 1-1, έχοντας δοκάρι και στην εξέλιξη της φάσης ο Μαροκινός έκανε το 2-0 καθαρίζοντας ουσιαστικά το ματς.

Οι ερυθρόλευκοι ήταν ανώτεροι στο πρώτο 45λεπτο, όμως στο β' μέρος η είσοδος του Γαλανόπουλου που απελευθέρωσε τον Μάνταλο και του Ολιβέιρα μεταμόρφωσαν την Ένωση, αλλά μια αδράνεια στην άμυνα έφερε το γκολ και απλά ο Βαλμπουενά στο τέλος έγραψε το 3-0.

Με τη νίκη αυτή ο Ολυμπιακός είναι πλέον στο +11 από την ΑΕΚ με τον Μανόλο Χιμένεθ να έχει πολλά πράγματα να βελτιώσει.