Ολυμπιακός – Αρμάνι 91-70: Της έραψε… κοστούμι

Ονειρική εμφάνιση από τον Κώστα Παπανικολάου - Με άλλο αέρα στο ΟΑΚΑ θα πάνε οι «ερυθρόλευκοι»

Ένας μεγάλος Ολυμπιακός από τα… παλιά σκόρπισε στο δεύτερο ημίχρονο την Αρμάνι και έδειξε ότι είναι εδώ και παραμένει στο κόλπο της πρόκρισης στην οκτάδα! Πλέον οι «ερυθρόλευκοι» θα πάνε με την ψυχολογία στα ύψη στο ΟΑΚΑ, για την πρώτη τους συνάντηση με τον αιώνιο αντίπαλο.

Ο Ολυμπιακός έβγαλε τρομερή ενέργεια στο παρκέ του ΣΕΦ, παίζοντας εκπληκτική άμυνα, μαζεύοντας αρκετά ριμπάουντ ενώ ευτύχισαν να έχουν και σε τρομερή βραδιά τον Κώστα Παπανικολάου (17 πόντους - 4/5δ., 2/5τρ., 3/3β., 4 ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα λάθος και τρομερή απόδοση στην άμυνα). Στα πρώτα 13’ οι δύο ομάδες πήγαιναν χεράκι – χεράκι με τους Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Πολ να είναι οι εκφραστές των επιθέσεων των γηπεδούχων και τους Νέντοβιτς και Μακ από πλευράς των Ιταλών.

Ο Ροντρίγκεθ ήταν αυτός που βγήκε… μπροστά για λογαριασμό της Αρμάνι και με προσωπικές του ενέργειες έστειλε τη διαφορά στο +5 για την Αρμάνι (30-35). Ωστόσο, οι Πειραιώτες είχαν τα ψυχικά αποθέματα να επιστρέψουν και να πάνε στο ημίχρονο προηγούμενοι 40-37.

Η διακοπή φαίνεται ότι ήταν κάτι παραπάνω από ευεργετική για την ομάδα του Κεμζούρα, καθώς βγήκε στο παρκέ… σεληνιασμένη και έτοιμη να τελειώσει τη δουλειά. Μιλουτινοφ, Παπανικολάου, Σπανούλης και Κόνιαρης πήραν από το… χεράκι τον Ολυμπιακό και τον οδήγησαν στην νίκη, με τους «ερυθρόλευκους» να αποδίδουν καταπληκτικά τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα.

Την ίδια στιγμή η Αρμάνι προσπαθούσε να καταλάβει το πως και το γιατί βρέθηκε να δέχεται απανωτές σφαλιάρες ενώ διάλεξε να ζήσει και να πεθάνει με το τρίποντο. Η επιλογή αυτή δεν της βγήκε, με αποτέλεσμα οι Μιλουτίνοφ και Ρούμπιτ ουσιαστικά να… τελειώσουν την Αρμάνι και να σφραγίσουν το ροζ φύλο αγώνα για τους «ερυθρόλευκους».

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 40-37, 71-53, 91-70