Ο Ολυμπιακός απόψε πλήρωσε το κακό του ξεκίνημα, για την ακρίβεια τα πρώτα 13 λεπτά και το κακό τέλος, συγκεκριμένα το διάστημα 26-36’. Ενδιάμεσα έπαιξε καλή άμυνα, βρήκε ρυθμό πέρασε για λίγο μπροστά στο σκορ (47-44), όμως εν τέλει ο ρυθμός ήταν κομμένος και ραμμένος για την Εφές.

Μπομπουά και Μίσιτς έκαναν μεγάλη ζημιά, ενώ ο προερχόμενος από 7μηνη αποχή Λάρκιν ξύπνησε στην τελευταία περίοδο (15π. με 4/13 σουτ).

Από τον Ολυμπιακό φάνηκαν στην άμυνα οι ΜακΚίσικ και Ζαν Σαρλ, ενώ πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Μπαρτζώκα ήταν ο Μάρτιν (11π.). Ο Ολυμπιακός είναι στο 3-3 ενώ την άλλη βδομάδα πάει στην έδρα της Ζενίτ.

«Παίξτε άμυνα»

Σλούκας, ΜακΚίσικ, Παπανικολάου, Βεζένκοβ και Έλις ήταν η αρχική πεντάδα του Ολυμπιακού, με τις δυο ομάδες να ξεκινούν με καλό ρυθμό στην επίθεση (8-8 στο 3’) και τον Παπανικολάου να έχει 6π. Η Εφές στο 5’ προηγήθηκε με 5 (12-17), με τους Τούρκους να μην έχουν χάσει σουτ (5/5 διπ. Και 2/2τρ.).

O Μπαρτζώκας επιστράτευσε Πρίντεζη και Μάρτιν (16-19 στο 6’), όμως η άμυνα των γηπεδούχων δεν βελτιώθηκε (21-27 στο 8’). Mε Σπανούλη ο Ολυμπιακός έκανε ένα 4-0 (25-27) με το δεκάλεπτο να λήγει 26-29.

Κι επιτέλους άμυνα

Ο Πλάις με 4 σερί πόντους και δυο σερί λάθη του Ολυμπιακού έκανε το 26-33 (11’) με τον έξαλλο Μπαρτζώκα να καλεί τάιμ άουτ. Οι Τούρκοι πάντως με Μίσιτς και Λάρκιν έφτασαν τη διαφορά στο +10 (28-28 στο 12’) και με τρίποντο του δεύτερου στο +13 (28-41). Ο Ολυμπιακός έβγαλε τρεις σερί φοβερές άμυνες, με τον Ζαν Σαρλ να μοιράζει αφειδώς τάπες (3).

Στο 15’ ο Σπανούλης με τρίποντο έριξε τη διαφορά στους έξι (35-41) παίρνοντας ενέργεια από την καταπληκτική άμυνα των δύο τελευταίων λεπτών. Η Εφές σκόραρε έπειτα από 6 (!) λεπτά για το 35-43, με τον Ολυμπιακό σε αυτό το διάστημα να μην εκμεταλλεύεται την τουρκική «αφλογιστία» και το ημίχρονο να λήγει 38-44.

Μισές δουλειές

O Σίνγκλετον έκανε 3ο φάουλ και ο Έλις με 2/2 μείωσε 40-44 και ο Βεζένκοφ με τρίποντο από τα 8μισι μέτρα το 43-44. Ο ΜακΚίσικ έκλεψε και στον αιφνιδιασμό έκανε το 45-44 στο 22’ με τον Ολυμπιακό να παίρνει για πρώτη φορά το προβάδισμα με 10-1 σερί.

Πάλι ο Αμερικανός με καρμπόν φάση έκανε το 47-44 με τον Σίνγκλετον να ισοφαρίζει και είχαμε φυσικά ντέρμπι με τα όλα του πια. Ο Ολυμπιακός είχε σφίξει την άμυνα σαν τανάλια και έτσι έπαιρνε ρυθμό και στην επίθεση έχοντας και καλό ποσοστό στα τρίποντα (7/12). Η Εφές με ένα 8-0 έκανε το 58-50 με τον Μπαρτζώκα να καλεί αμέσως τάιμ άουτ.

O Ολυμπιακός με κάρφωμα του Έλις έκανε το 54-61 και έδειχνε σημεία ανάκαμψης στο τέλος του δεκαλέπτου. Ο Πρίντεζης με τρίποντο μείωσε 57-63 και το δεκάλεπτο έληξε με αυτό το σκορ και τον Ντάνστον να τραυματίζεται στο χέρι, παρά το φανταστικό buzzer beater του Σπανούλη.

Δεν μπόρεσε…

Χρόνος υπήρχε καθώς στο 32’ το σκορ ήταν 59-67, αλλά ο Μπομπουά έδινε λύσεις στην Εφές που συντηρούσε το προβάδισμα (61-70 στο 33’ με τρίποντο Λάρκιν). Στη χειρότερη στιγμή ο Λάρκιν που μέχρι τότε είχε 1/9 βρήκε το χέρι του (63-73 στο 34’). Με 2/3 βολές ο Αμερικανός έστειλε τη διαφορά στο +12 (63-75). O Σλούκας κέρδισε το 5ο φάουλ του Ντάνστον και με γκολ φάουλ μείωσε στους 7 (68-75 στο 36′) και ο ΜακΚίσικ σε 70-75.

Ο Σπανούλης στα 2′  με μεγάλο τρίποντο στην εκπνοή μείωσε σε 4 (73-77). Ο Ολυμπιακός έχασε το ριμπάουντ και στο 1:30” ο Λάρκιν πήγε στις βολές βάζοντας μόνο τη μία (73-78). Στα 1’1” ο Μάρτιν με επιθετικό μείωσε σε 75-78 και πηγαίναμε σε δραματικό φινάλε. Ο Λάρκιν στα 48” έκανε το 75-80 και στα 33” απάντησε ο Σλούκας.

Ο Μίσιτς στα 13” πήγε στη γραμμή και με 2/2 έκανε το 77-82, ο Σπανούλης αστόχησε στο τέλος και το ματς έληξε.

Τα δεκάλεπτα: 26-29, 38-44, 57-63, 79-84

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 7 (2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Σπανούλης 6 (2/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Σλούκας 10 (3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7 ασίστ, 3 λάθη), Μάρτιν 11 (4/5 δίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Βεζένκοβ 5 (1), Πρίντεζης 9 (2/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/4 βολές), Παπανικολάου 6 (1), Ζαν-Σαρλ (2 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Τζένκινς 7 (1), Έλις 8 (6/6 βολές), ΜακΚίσικ 10 (4/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα)

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 15 (1/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/7 βολές), Μπομπουά 15 (3/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Σίνγκλετον 7 (2), Μορμάν, Πλάις 6 (3/3 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Μίτσιτς 20 (5/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 7 ασίστ, 5 λάθη), Άντερσον 2, Ντάνστον 8 (3/5 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Σίμον 11 (5/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ)