Επιτέλους αντίδραση για τον Ολυμπιακό. Μπορεί να έχει χαθεί το τρένο των πλέι-οφ, όμως οι Πειραιώτες ήθελαν… απεγνωσμένα τη νίκη κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα, ώστε να σταματήσουν το ιστορικά κακό σερί των εφτά ηττών.

Εξαιρετικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο για τον Ολυμπιακό. Με διάθεση και καθαρό μυαλό, οι «ερυθρόλευκοι» επέβαλλαν τον ρυθμό τους και εκμεταλλεύτηκαν όλα όσα τους έδωσε η κακή άμυνα του Ερυθρού Αστέρα. Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν από νωρίς και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +11 (30-19), έχοντας σε πρώτο πλάνο τους ΜακΚίσικ (8π.), Σλούκα (6π. – 5ασ.) και Σπανούλη (2/2 δίποντα).

Οι φιλοξενούμενοι βελτιώθηκαν στη συνέχεια και βρήκαν λύσεις από τον πάγκο τους, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα να «κατεβάσουν» την διαφορά και να πλησιάσουν στους 4 (36-32, 15′). Η ομάδα του Μπαρτζώκα αντέδρασε και κράτησε την διαφορά, αφού πήγε στην ανάπαυλα με «μαξιλαράκι» πέντε πόντων (53-48).

Το μοτίβο δεν άλλαξε στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου και οι Σέρβοι βρήκαν την ευκαιρία για μειώσουν στους τρεις (55-52, 22′) και στη συνέχεια στους δύο (58-56, 24′). Το δίδυμο των Χολ – Λόιντ έκανε εξαιρετική δουλειά, ο Ολυμπιακός «μπλόκαρε» και αυτό επέτρεψε στον Ερυθρό Αστέρα να πάρει προβάδισμα για πρώτη φορά στο ματς (58-59, 25′). Ο Βεζένκοφ και ο ΜακΚίσικ… ανέλαβαν δράση, ο Ολυμπιακός βρήκε ξανά τα πατήματά του και ένα σερί από το 28′ μέχρι το 30′ ήταν αρκετό για το +8 των γηπεδούχων στο τέλος του δεκαλέπτου (75-67).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο του Λαρεντζάκη και ο Ολυμπιακός είχε πλέον μία καλή βάση, αφού πήρε διαφορά έντεκα πόντων (78-67, 31′). Οι Σέρβοι προσπάθησαν να επιστρέψουν (84-79, 37′), όμως ένα καλάθι-φάουλ του εξαιρετικού ΜακΚίσικ και κάποιες καλές επιλογές σε άμυνα – επίθεση ήταν αρκετά για να φέρουν το θετικό αποτέλεσμα στον Ολυμπιακό.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-19, 53-48, 75-67, 94-79

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 2, Λαρεντζάκης 7 (2/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Σπανούλης 4 (2/2 δίποντα, 7 ασίστ), Σλούκας 14 (6/9 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 λάθη), Βεζένκοβ 17 (2/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πρίντεζης 6 (2/2 δίποντα, 2/4 βολές), Ζαν-Σαρλ 8 (4/5 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τζένκινς 4 (1), Κουφός 8 (4/5 δίποντα), Έλις 4 (7 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 20 (3/5 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα)

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Χολ 4 (7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γουόλντεν 5, Λόιντ 10 (4/10 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5 ασίστ), Ουσκόκοβιτς, Νταβίντοβατς 4, Λάζιτς 8 (2), Ντόμπριτς 11 (3/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/3 βολές), Σιμόνοβιτς 19 (1/2 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 2/3 βολές), Γιάγκοντιτς-Κουρίτζα 5, Κούζμιτς 7 (3/4 δίποντα), Νόκο 6 (3/4 δίποντα)