Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 81-78: «Κόκκινο» το ντέρμπι - Εκπληκτικός ο ΜακΚίσικ!

Πλέον, η ομάδα του Μπαρτζώκα βρίσκεται στο 12-15, ενώ του Πιτίνο στο 14-13

EUROLEAGUE / ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ - ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÂÁÃÃÅËÇÓ ÓÔÏËÇÓ / EUROKINISSI)

Μία σπουδαία νίκη κόντρα στον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ σημείωσε ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε 81-78 στο «Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας» για την 27η αγωνιστική της Euroleague.

Η ομάδα του Μπαρτζώκα βρίσκεται στο 12-15, γεγονός που αυξάνει σημαντικά τις πιθανότητές της να προκριθεί στα play-off της διοργάνωσης.

Κορυφαίος για τους «ερυθρολεύκους» ήταν ο ΜακΚίσικ, ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 22 πόντους, ενώ εξίσου καλός ήταν ο Παπανικολάου που σκόραρε 12 πόντους και με τις ελεύθερες βολές του κράτησε προβάδισμα ασφαλείας το τελευταίο λεπτό.

Από την πλευρά τους, οι «πράσινοι» δεν ήταν σε καλή ημέρα, δεδομένου ότι σκόραραν μόλις 1/20 τρίποντα! Ο Καλάθης σημείωσε 18 πόντους και ο Ράις 12. Μετά από αυτήν την ήττα, ο Παναθηναϊκός βρίσκεται στο 14-13, ενώ τον περιμένει δύσκολο πρόγραμμα στη συνέχεια.

Το ματς

O Ολυμπιακός ξεκίνησε στην αναμέτρηση με τους Έλις, Πρίντεζη, Παπανικολάου, ΜακΚίσικ και Μπόλντγουιν, ενώ ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε στο παρκέ με τους Παπαγιάννη, Τόμας, Παπαπέτρου, Ράουτινς και Καλάθη.

Παίζοντας καλά τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν σημαντικό προβάδισμα στο 4' (12-4), με τον ΜακΚίσικ να σημειώνει 5 γρήγορους πόντους.

Στην πορεία, ωστόσο, οι «πράσινοι» έσφιξαν αμυντικά και με πρωταγωνιστή τον Καλάθη ισοφάρισαν (12-12) στο 6'. Ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε στη συνέχεια, με τις δύο ομάδες να σουτάρουν ως επί το πλείστον μέσα από τη ρακέτα. Η είσοδος των Μπέντιλ και Ράις στο παρκέ βοήθησε τον Παναθηναϊκό να προηγηθεί δύο πόντους (20-18) στην πρώτη περίοδο.

Στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου, ο Φριντέτ σημείωσε τρίποντο και έστειλε την ομάδα του στο +6 (18-24). Παρ όλα αυτά, ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με απανωτά σουτ του Βεζένκοβ από την περιφέρεια, πήρε προβάδισμα δύο πόντων (28-26) στο 14'.

Οι «πράσινοι», ωστόσο, απάντησαν γρήγορα. Τα ριμπάουντ του Μήτογλου και τα κλεψίματα του Ράις τούς βοήθησαν να ξεφύγουν στο +5 (28-33) στα μισά της περιόδου.

Για μία ακόμη φορά, οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν αντίδραση και με τον Ρότσεστι να είναι απόλυτα αποτελεσματικός από τα 6,75 πήραν εκ νέου προβάδισμα (38-37) στο 18'.

Δύο λεπτά πριν από την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, ο Μπαρτζώκας... έριξε στη μάχη τον ΜακΚίσικ, ο οποίος βοήθησε την ομάδα του να πάει στα αποδυτήρια, διατηρώντας προβάδισμα 6 πόντων (45-39).

Να σημειωθεί, πάντως, ότι οι γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο 20λεπτο με 7/12 τρίποντα, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν 0/10!

Το τρίτο δεκάλεπτο άρχισε με αμφότερες τις ομάδες να σκοράρουν με ευκολία. Ο Έλις σημείωσε απανωτούς πόντους, όμως, φορτώθηκε με πολλά φάουλ και αντικαταστάθηκε στη μέση της περιόδου (56-53 στο 25').

Κατά το τελευταίο δίλεπτο οι δύο ομάδες έκαναν αρκετά λάθη, με τους Πρίντεζη, ΜακΚίσικ και Ρότσεστι να προσφέρουν σκορ στους Πειραιώτες (63-55, 29'). Ο Ολυμπιακός βρέθηκε μπροστά στο τέλος της τρίτης περιόδου για 6 πόντους (65-59).

Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε (65-65) στα πρώτα τρία λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου. Στην πορεία, το ντέρμπι έγινε πολύ σφιχτό, με τους Παπανικολάου και Καλάθη να σημειώνουν από ένα τρίποντο (70-70) στο 36'.

Εκμεταλλευόμενοι τα επιθετικά τους ριμπάουντ, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 75-72, με τον Ράις για τους φιλοξενούμενους να παίζει εξαιρετική άμυνα και να μην επιτρέπει τη διαφορά να ξεφύγει (77-76 στο 39').

Ένα δύσκολο τρίποντο του Παπανικολάου δεν στάθηκε ικανό να αλλάξει τη ροή του παιχνιδιού, καθώς βρήκε απάντηση από ένα του Καλάθη που ήταν το πρώτο των «πρασίνων» έπειτα από 17 άστοχες προσπάθειες.

Στο τελευταίο δίλεπτο, οι ομάδες βρήκαν τρόπο να σκοράρουν, όμως, ο ΜακΚίσικ ήταν ασταμάτητος και ο Ολυμπιακός βγάζοντας δύο άμυνες πανηγύρισε μία σημαντική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 45-39, 65-59, 81-78