Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε κόντρα στη Βαλένθια στο ΣΕΦ καθώς ηττήθηκε με 85-96 από την πολύ καλή απόψε ισπανική ομάδα και το ρεκόρ του στη Euroleague έπεσε στο 7-6.

Στην καλύτερη επιθετική βραδιά του Σλούκα (18π., 7 ασίστ) ο Ολυμπιακός δεν είχε αντίδοτο στους Ντούμπλιεβιτς και Κάλινιτς, παρότι οι γηπεδούχοι τέλειωσαν το ματς με 7 λάθη έναντι 12 των Ισπανών που είχαν τρομερά ποσοστά (65% στα δίποντα και 10/21 τρίποντα).

Πλην του απόντα Παπανικολάου, το άσχημο για τον Ολυμπιακό ήταν ότι έχασε και τον Πρίντεζη με πρόβλημα στη μέση στο πρώτο 10λεπτο.

Δεν μπήκε στο γήπεδο

Σλούκας, Τζένκινς, Χαραλαμπόπουλος, Ζαν Σαρλ και Έλις ήταν η αρχική 5άδα του Ολυμπιακού. Μετά το 5-5 στο 3’ οι Ισπανοί δυστυχώς πάτησαν γκάζι, καθώς σημείωσαν 20 πόντους και δέχτηκαν 11 με τον Ολυμπιακό να σουτάρει 5/16 στο δεκάλεπτο και το χειρότερο ήταν ότι έχασε και τον Πρίντεζη με τραυματισμό στο 8’. Η Βαλένθια από την άλλη είχε 5/5 δίποντα και 3/5 τρίποντα με τους Σαν Επιφάνιο και Λαμπεϊρί να έχουν κάνει πολύ καλό ξεκίνημα.

​Χωρίς άμυνα

Ο Ολυμπιακός στο β΄δεκάλεπτο έδειξε να ξεκολλάει στην επίθεση, όμως στην άμυνα είχε ακόμα θέματα (20-31 στο 11’). Ο Μπαρτζώκας στο 22-35 στο 12’ πήρε τάιμ άουτ για να κόψει τον ρυθμό των Ισπανών με τους γηπεδούχους με ένα 6-0 να μειώνουν 28-35 χάρη στη δημιουργία του Σπανούλη και την πολύ καλή εμφάνιση του Βεζένκοφ. Το 10-2 για το 32-37 στο 15’ έγινε 32-43 με σερί φθηνών λαθών από τους γηπεδούχους και τον Μπαρτζώκα να παίρνει πάλι τάιμ άουτ. Οι Ισπανοί έφτασαν τα 7 επιθετικά ριμπάουντ (πήραν τρία σερί σε μια φάση) ενώ ο Πρέπελιτς με τρίποντο έστειλε τη διαφορά στους 14 στο 29’ (36-50). Το ημίχρονο έκλεισε στο 39-52 με τις βολές του Πρέπελιτς.

Έλειπε η ισορροπία

Οι γηπεδούχοι με ένα 5-0 μείωσαν στους 8 (44-52) με τον Ντούμπλιεβιτς όμως μετά την τεχνική ποινή του Μπαρτζώκα να βάζει 5 πόντους και να στέλνει τη διαφορά στους 16 (44-60). Ό,τι προσπαθούσε να χτίσει ο Ολυμπιακός στην επίθεση, όπου είχε βρει ρυθμό, το έτρωγε στην άμυνα (54-65 στο 25’). Ντούμπλιεβιτς και Ουίλιαμς έστειλαν τη διαφορά στους 17 (54-71 στο 27’) με τον Μαυροβούνιο να έχει φτάσει τους 18 πόντους. Ο Σλούκας κρατούσε μόνος του τον Ολυμπιακό στο δεκάλεπτο (13π.) με τον Ολυμπιακό στο 28’ να ρίχνει πάλι τη διαφορά στους 10 (61-71). Το τρομερό κάρφωμα του ΜακΚίσικ έριξε τη διαφορά στους 9 με το δεκάλεπτο να λήγει 65-76.

Όλα πήγαν στράφι

Ο Μπαρτζώκας ξεκίνησε με χαμηλό σχήμα με τη Βαλένθια να χτυπάει αλύπητα στη ρακέτα για το 68-80 (32’). Στο 72-80 οι ερυθρόλευκοι έκαναν βιαστικές επιλογές στην επίθεση και λάθη σε κρίσιμα σημεία, με τον Ουίλιαμς να κάνει το 72-82 στο 34’. Σε ένα λεπτό ο Ολυμπιακός έκανε τρία φάουλ βγάζοντας εκτός ρυθμού τη Βαλένθια, με τον Βεζένκοφ να ρίχνει τη διαφορά στους 8 (74-82 στο 35’). Οι γηπεδούχοι έψαχναν ένα ξέσπασμα αλλά η ώρα περνούσε κι η διαφορά δεν έπεφτε (76-86 στα 3’22’’). Το 76-90 από τον Κάλινιτς στα 2:32’’ σήμανε ουσιαστικά το τέλος, με το σκορ να γράφει 85-96 στην κόρνα της λήξης.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 39-52, 65-76, 85-96

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 3 (1/4 σουτ), Χαραλαμπόπουλος 2, Λαρεντζάκης 1, Σπανούλης 7 (1/1 δίποντο, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο), Σλούκας 18 (0/2 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 6/6 βολές, 7 ασίστ), Μάρτιν 8 (3/5 δίποντα), Βεζένκοβ 14 (3/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πρίντεζης 2, Ζαν-Σαρλ 14 (4/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τζένκινς, Έλις, ΜακΚίσικ 16 (4/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα)

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Πονσαρνάου): Πρέπελιτς 11 (2 τρίποντα, 4 ασίστ), Πουέρτο, Λαμπεϊρί 8 (1), Βαν Ρόσομ, Τόμπι 12 (4/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κάλινιτς 14 (5/7 δίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντούμπλιεβιτς 20 (6/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βίβες, Σαν Εμετέριο 8 (1), Γουίλιαμς 16 (4/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Χέρμανσον 7 (1)