Σπορ

Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε ο Τσιτσιπάς στην πρεμιέρα του ATP Finals

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας έχασε από τον Ντομινίκ Τιμ

Την ήττα με 2-1 σετ (7-6, 4-6, 6-3) υπέστη ο Στέφανος Τσιτσιπάς από Ντομινίκ Τιμ στην πρεμιέρα του ATP Finals στο Λονδίνο.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας πάλεψε, αλλά ο Τιμ ήταν πιο ψύχραιμος και πιο αποτελεσματικός στις λεπτομέρειες, όπου κρίθηκε το παιχνίδι.

Πλέον ο Στέφανος Τσιτσιπάς καλείται να κάνει την υπέρβαση απέναντι στον θρυλικό Ράφα Ναδάλ την Τρίτη (17/11) για τη δεύτερη αγωνιστική του τουρνουά προκειμένου να διατηρήσει τις ελπίδες του για πρόκριση στον ημιτελικό ούτως ώστε να υπερασπιστεί τον τίτλο που κατέκτησε στην O2 Αρένα το 2019.

Στο πρώτο σετ το παιχνίδι ήταν πολύ ισορροπημένο με τους δύο παίκτες να κρατούν το σερβίς τους με αποτέλεσμα να κριθούν όλα στο τάι μπρέικ. Ο Τσιτσιπάς έκανε το μίνι μπρέικ και πήρε προβάδισμα δύο πόντων (4-2) αλλά ο Τιμ απάντησε και εν τέλει επικράτησε 5-7. Στο δεύτερο σετ ο Τσιτσιπάς μπήκε στο παιχνίδι με μεγαλύτερη αποφασιστικότητα και δεδομένου ότι έπαιζε πια με την πλάτη στον τοίχο πίεσε περισσότερο τον Τιμ, στον οποίο έκανε μπρέικ στο τρίτο γκέιμ (2-1). Ο Στέφανος διατήρησε την αυτοκυριαρχία του μέχρι το τέλος του σετ, δεν επέτρεψε στον Τιμ να του κάνει μπρέικ και επικράτησε 6-4 ισοφαρίζοντας 1-1 στα σετ.

Ο Τιμ, μολονότι προερχόταν από χαμένο σετ, αντέδρασε άμεσα και στο ξεκίνημα του τρίτου σετ έκανε μπρέικ και πήρε σημαντικό προβάδισμα δύο γκέιμ (0-2). Ο Τσιτσιπάς προσπάθησε να αντιστρέψει την κατάσταση και ιδίως στο καθοριστικό πέμπτο γκέιμ (κι ενώ το σκορ ήταν 1-3) έδωσε μεγάλη μάχη για να κάνει μπρέικ στον Αυστριακό, που όμως τελικά κέρδισε το γκέιμ (1-4). Ο Τσιτσιπάς έφτασε μέχρι το 3-5 αλλά ο Τιμ εκμεταλλεύτηκε το σερβίς του και καθάρισε το σετ με 6-3. Αν μάλιστα στο επόμενο παιχνίδι του ομίλου κατορθώσει να νικήσει τον Αντρέι Ρούμπλεβ, θα έχει αγκαλιάσει την πρόκριση στην τετράδα...