Παναθηναϊκός - Άρης: Οι Θεσσαλονικείς «άλωσαν» τη Λεωφόρο

Αγκαλιά με την έξοδο στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις οι νικητές

pao_aris

Την εκτός έδρας νίκη επί του Παναθηναϊκού πέτυχε ο Άρης στο γήπεδο της Λεωφόρου και πλέον οι Θεσσαλονικείς βρίσκονται αγκαλιά με την έξοδο στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης γύρισε το ματς μέσα σε τρία λεπτά (62’ Μάνος, 65’ Ματέο Γκαρσία) και αφού προηγουμένως είχε αποβληθεί με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Μαουρίσιο (52’) ενόσω οι πράσινοι είχαν προηγηθεί με τον Σανκαρέ (31’).

Η αποβολή του Βραζιλιάνου μέσου ήταν η πλέον καθοριστική στιγμή του σημερινού ματς, καθώς άλλαξε άρδην την εικόνα και τις ισορροπίες, με τον Μαουρίσιο να έχει δεχθεί την πρώτη κίτρινη στο 44’ για διαμαρτυρία στη φάση του, τραβηγμένου από τα μαλλιά, πέναλτι που υπέδειξε ο Εσθονός ρέφερι Τόβερ (για σπρώξιμο του Αλεξανδρόπουλου στον Ρόουζ).

Αμφότερες οι ομάδες μπήκαν αναγνωριστικά στα πρώτα λεπτά του ματς και το κυρίαρχο στοιχείο ήταν τα πολλά ατομικά λάθη και οι ελάχιστες υποσχόμενες ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες.

Ο Αρης ήταν η πρώτη ομάδα που πλησίασε το γκολ στο 9’ με την κεφαλιά του Μπερτόλιο που πέρασε άουτ, αλλά ο Παναθηναϊκός κατάφερε να προηγηθεί στο 31’ μετά από ιδανική σέντρα του Χουάνκαρ και κεφαλιά του Σανκαρέ (1-0) που επέστεψε στην πράσινη ενδεκάδα μετά το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος όπου επίσης είχε σκοράρει.

Προς το τέλος του ημιχρόνου ωστόσο (41’), ο Εσθονός διαιτητής Τόβερ έδωσε πέναλτι τραβηγμένα απ’ τα μαλλιά σε επαφή του Αλεξανδρόπουλου με τον Ρόουζ στην περιοχή σε εκτέλεση στατικής φάσης.

Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Μάνος, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Διούδη.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ο Τόβερ απέβαλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Μαουρίσιο (52’) με συνέπεια να τροποποιηθούν οι αριθμητικές ισορροπίες του ματς και τον Παναθηναϊκό να μένει με δέκα παίκτες για περίπου ένα ολόκληρο ημίχρονο.

Ο Αρης εγκαταστάθηκε στην περιοχή των πράσινων και κατάφερε να ανατρέψει το σκορ μέσα σε τρία λεπτά! Αρχικά ο Μάνος ισοφάρισε στο 62’ (1-1) και εν συνεχεία ο Ματέο Γκαρσία ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 65’ (2-1).

Στο 79’ ο Μάνος έχασε σημαντική ευκαιρία να τελειώσει το ματς για τον Αρη, αλλά ο Παναθηναϊκός δεν απείλησε ούτε στο ελάχιστο μέχρι το τέλος και έτσι κατέκτησε την υπερπολύτιμη νίκη που τον φέρνει αγκαλιά με την έξοδό του στην Ευρώπη.