Παναθηναϊκός - Αστέρας Τρίπολης 2-2: Ιδανικός...αυτόχειρας ο Παναθηναϊκός

Παναθηναϊκός-Αστέρας-Τρίπολης-2-2-Superleague
Αρθρογράφος: Μυκονίου Σωτήρης
Από Μυκονίου Σωτήρης

Ο Παναθηναϊκός δεν κατόρθωσε να κερδίσει τον Αστέρα Τρίπολης στην Λεωφόρο, αφού έμεινε δυο φορές πίσω στο σκορ και παρ' ότι βρήκε ισάριθμές απαντήσεις, δεν είχε αυτό το κάτι παραπάνω που θα του έδινε τη νίκη μένοντας στο 2-2 και βλέποντας τα όνειρά του για ευρωπαϊκή έξοδο να αργοσβήνουν.

Οι Αρκάδες προηγήθηκαν με 0-1 με γκολ του Ντάνι Σουάρεθ στο 10ο λεπτό από ασίστ του Γιάννη Κότσιρα. Οι «πράσινοι» αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 1-1 με γκολ του Τάσου Χατζηγιοβάνη στο 28, που εκμεταλλεύθηκε την μακρινή μπαλιά του Βιγιαφάνεζ και το λάθος του Παπαδόπουλο.

Ωστόσο, πριν καν βγει το ημίχρονο, ο Αστέρας ανέκτησε το προβάδισμά του (1-2) με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπαράλες, το οποίο κέρδισε ο ίδιος.

Με το ίδιο νόμισμα πλήρωσε τους Αρκάδες ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο ημίχρονο που ισοφάρισε σε 2-2 με πέναλτι του Χατζηγιοβάνη μετά από χέρι του Σουάρεθ.

Το «Τριφύλλι» έφτασε πολύ κοντά στο 3-2, αλλά σπατάλησε πολύ μεγάλες ευκαιρίες με κορυφαία εκείνη του Σανκαρέ στο 90', το πλασέ του οποίου κατέληξε στο δοκάρι.

Τώρα, ο Παναθηναϊκός ελπίζει σε νίκη του ΠΑΟΚ απέναντι στην ΑΕΚ απόψε για να διατηρήσει ζωντανές τις όποιες ελπίδες έχει για το ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Παναθηναϊκός: Διούδης, Βέλεθ, Πούγγουρας. Μολό, Χουάνκαρ, Μαουρίσιο, Νιάς, Ενγκμπακοτό (73' Καμπετσής), Βιγιαφάνιες, Χατζηγιοβάνης, Μακέντα (65' Καρλίτος)

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Τασουλής, Βαλιέντε, Τιλίκα (79' Ρεγκίς), Μπαράλες (56' Τζίμας), Μουνάφο, Σουάρεθ, Ριέρα (56' Γκόμες), Κώτσιρας (90' + 4' Γκαρθία), Σίτο (56' Αλί Μπαμπά), Χριστόπουλος