Παναθηναϊκός - Μπασκόνια 100-68: Πράσινος τυφώνας σάρωσε τους Ισπανούς!

Τρομερό μπάσκετ και επιβλητική νίκη από το «τριφύλλι», με εκπληκτικό Φριντέτ, στην επστροφή του Πιτίνο

Ενας Παναθηναϊκός
πραγματικός τυφώνας (όπως ήταν αντίστοιχα ο Θανάσης Γιαννακόπουλος) διέλυσε την
Μπασκόνια με 100-68 στο ΟΑΚΑ, στην επιστροφή του Πιτίνο, έκανε την τρίτη σερί
νίκη του στη EuroLeague και πλέον έχει κάθε δικαίωμα να κοιτάει τα ψηλά της βαθμολογίας και να
κάνει όνειρα οκτάδας και… βλέπουμε.

Ούτε ο πιο αισιόδοξος φίλος του Παναθηναϊκού δε θα μπορούσε να φανταστεί, ίσως ακόμη και ο ίδιος ο Αμερικανός προπονητής, μια τέτοια γεμάτη εμφάνιση, που δεν αφήνει περιθώρια αμφισβήτησης σε κανέναν. Ο Πιτίνο, αυτή η γάτα των πάγκων, που έχει τεράστια εμπειρία και έχει φάει το μπάσκετ με το… κουτάλι, πραγματοποίησε μαεστρικό κοουτσάρισμα ενώ στο τέλος δεν παρέλειψε να πλέξει και πάλι το… εγκώμιο του Νικ Καλάθη.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν σφιχτό, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Ειδικά στο πρώτο δεκάλεπτο Φριντέτ και Στάουσκας έμοιαζαν να ανταγωνίζονται για το ποιος θα καταφέρει να ξεχωρίσει. Η Μπασκόνια έβαλε δύσκολα στην «πράσινη» ρακέτα, όμως με καλή άμυνα ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι και σιγά σιγά να πάρει προβάδισμα. Στο δεύτερο δεκάλεπτο το πρόβλημα άκουγε στο όνοματεπωνυμο «Φάουλ Παπαπέτρου», με τον Έλληνα παίκτη να έχει φορτωθεί νωρίς νωρίς με 3 και να παροπλίζεται, στερώντας σε άμυνα και επίθεση από την ομάδα του. Ένα σερί 12-3 όμως έδωσε την απαιτούμενη ώθηση στο «τριφύλλι» που έκλεισε το ημίχρονο με 46-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο εμφανίστηκε στο παρκέ ένας διαστημικός Φριντέτ, που έπαιρνε την μπάλα και τα έβαζε από το… σπίτι του, φτιάχνοντας μια διαφορά 21 πόντων την ίδια στιγμή που ο Παναθηναϊκός δέχθηκε μόλις 15. Όμως θα ήταν αδικία να μην αναφερθεί, ότι όλα ξεκίνησαν από την καλοκουρδισμένη άμυνα του «τριφυλλιού», τα deflections (αγαπημένα του Πιτίνο), την πίεση στην μπάλα και τα κοψίματα. Μάλιστα, η διαφορά έφτασε τους 26 πόντους στο 32' ενώ μεγάλο ατού ήταν η ευστοχία από τα 6,75. Το τελικό σκορ αντικατοπτρίζει πλήρως την εμφάνιση των δύο ομάδων και στο μέλλον η διαφορά που πήραν οι «πράσινοι» ίσως παίξει ρόλο στην τελική κατάταξη.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Φριντέτ (21π, 4/5 τρίποντα) ενώ σταθερός για ακόμη ένα παιχνίδι ήταν ο Καλάθης (12π, 9 ασ, 6ριμπ). Ο Πιτίνο κατάφερε να πάρει πράγματα τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση σχεδόν από όλους τους παίκτες του, με τον Παναθηναϊκό πλέον να είναι καβάλα στ' άλογο και να περιμένει την επόμενη Παρασκευή τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 46-36, 72-51, 100-68