Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ - Ολυμπιακός 99-93: Θριαμβευτές οι «πράσινοι» στο θρίλερ του ΟΑΚΑ

Πιο ψύχραιμο το «τριφύλλι», πήρε το ματς στην παράταση

Το πρώτο ντέρμπι «αιωνίων» στο μπάσκετ βάφτηκε «πράσινο», με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να επικρατεί του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ με 99-93, στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής της EuroLeague. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Ρικ Πιτίνο ο Ταϊρίς Ράις, που έκανε το παιχνίδι της... ζωής του, σημειώνοντας 41 πόντους (5/7 δίποντα, 8/16 τρίποντα, 7/7 βολές).

Συμπαραστάτες του Αμερικανού οι Καλάθης (14 πόντοι), Τόμας (13 πόντοι) και Παπαπέτρου (11 πόντοι). Στο 8-4 πλέον οι «πράσινοι», ισοβαθμώντας με Μακάμπι και ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Από το ηττημένο Ολυμπιακό (είναι πλέον στο 5-7), διακριθέντες ήταν οι Σπανούλης (18 πόντοι), Πολ (17 πόντοι), Μιλουτίνοφ (14 πόντοι) και Μπόλντουϊν (10 πόντοι). Οι «ερυθρόλευκοι» παρότι επέστρεψαν τρεις φορές, τελικά δεν κατάφεραν να φύγουν με το ροζ φύλλο αγώνα, με τις χαμένες βολές να είναι αυτές που τους στοίχισαν όπως αποδείχθηκε.

Οι δύο αντίπαλοι ουσιαστικά πήγαιναν χεράκι - χεράκι για τρία δεκάλεπτα, με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να έχει ελαφρύ προβάδισμα από το ημίχρονο και μετά, όμως δεν μπορούσε να βρει momentum και να «σκοτώσει» τον αντίπαλό του. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλοδιαβασμένοι, είχαν απαντήσεις για όλα τα plays του «τριφυλλιού» ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο κατάφεραν να γυρίσουν το ματς και να πάρουν προβάδισμα. Το παιχνίδι έγινε θρίλερ και πήγαινε κατοχή με κατοχή, με τον Παπαγιάννη να ισοφαρίζει σε 86-86 και να το στέλνει στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Ράις, που όλο το βράδυ ήταν από άλλο... πλανήτη, με προσωπικές ενέργειες σφράγισε την νίκη για τους γηπεδούχους, δίνοντας ένα αποτέλεσμα μεγάλης βαθμολογικής αλλά και ψυχολογικής σημασίας ενόψει και του δύσκολου προγράμματος που ακολουθεί.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 46-39, 63-61, 86-86 (κ.α.), 99-93