Παναιτωλικός-ΑΕK: 0-2 - Φοβερός ο Μάνταλος (pics)

Ο αρχηγός της «Ένωσης» έβαλε ένα γκολ και μοίρασε μία ασίστ

SUPERLEAGUE 2020-2021 / ÐÁÍÁÉÔÙËÉÊÏÓ - ÁÅÊ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÁÍÔÙÍÇÓ ÍÉÊÏËÏÐÏÕËÏÓ / EUROKINISSI)

Σπουδαία νίκη πανηγύρισε η ΑΕΚ, η οποία επικράτησε 2-0 του Παναιτωλικού στο Αγρίνιο, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Super League 1.

Ο Πέτρος Μάνταλος ήρθε από τον πάγκο στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου και διαμόρφωσε το τελικό 2-0 στο 87'.

Επίσης, ο αρχηγός της «Ένωσης» μοίρασε και μία ασίστ, ενώ ο Παναγιώτης Τσιντώτας απέκρουσε το πέναλτι του Ματσόλα και ενώ το σκορ ήταν στο 1-0.

Το πρώτο γκολ των «κιτρινόμαυρων» επετεύχθη στο 68', όταν από κόρνερ του Μάνταλου, ο Λιβάγια έγραψε το 1-0. Μάλιστα, ο Κροάτης είχε σκοράρει στο ίδιο γήπεδο, σχεδόν στο ίδιο λεπτό (69) στην περσινή νίκη της ΑΕΚ με 1-0 σε παρεμφερή ημερομηνία (21/9/2019)!

Πλέον, άπαντες στην ΑΕΚ στρέφουν το βλέμμα τους στο νοκ-άουτ ματς της Πέμπτης με την Σεντ Γκάλεν στην Ελβετία για τον 3ο προκριματικό γύρο του Europa League.

Διαιτητής: Πραξιτέλης Ζαχαριάδης

Κίτρινες: Τσιγκρίνσκι, Παουλίνιο, Λιβάγια, Σβάρνας, Χνιντ – Καρασαλίδης

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Κνετ, Καρασαλίδης, Κωνσταντόπουλος, Λιάβας (82΄ Μεντίνα), Τζανακάκης (73΄ Μεντόζα), Βάντερσον, Ντάλσιο (85΄ Βέργος), Τσιγγάρας (81΄ Ταχάρ), Μάζουρεκ, Ντίας, Ματσόλα (81΄ Αριγίμπι)

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Χνιντ (46΄ Μάνταλος), Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας, Βασιλαντωνόπουλος, Σιμόες (90+2΄ Μπότος), Λιβάγια (90+2΄ Αλμπάνης), Παουλίνιο, Ινσούα, Ανσαριφάρντ (80΄ Λόπες), Ολιβέιρα.