ΠΑΟΚ -Άρης: Ισόπαλο το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης

Ισόπαλες αναδείχθηκαν οι δύο ομάδες

paok_aris

Ισόπαλες με σκορ 2-2 αναδείχθηκαν οι ομάδες του ΠΑΟΚ και του Άρη στο γήπεδο της Τούμπας για την Super League.

Αν και «πληγωμένος» από τον αποκλεισμό στο Κύπελλο, ο Άρης εμφανίστηκε στο γήπεδο της Τούμπας με απόλυτη συγκέντρωση στο τακτικό του πλάνο, εγκλωβίζοντας και εξουδετερώνοντας επιθετικά τον ΠΑΟΚ. Στο μεγαλύτερο μέρος του α΄ημιχρόνου, οι κιτρινόμαυροι πόνταραν στην ασφυκτική πίεση, από την πρώτη κιόλας επαφή των στόπερ με τη μπάλα, πατούσαν με ευκολία την περιοχή του ΠΑΟΚ και μέχρι να βρουν το γκολ, δεν ένιωσαν σε κανένα σημείο την απειλή του αντιπάλου.

Πέρα από την τακτική του Άκη Μάντζιου, όμως, ο Δικέφαλος έδειχνε εγκλωβισμένος και στο δικό του πλάνο που υπέστη αναπροσαρμογή λόγω της απουσίας του Χρήστου Τζόλη από την αποστολή. Ο Ουάρντα πέρασε στο αριστερό άκρο της επίθεσης, με τον Καγκάβα να παίρνει φανέλα βασικού, γεγονός που δεν λειτούργησε στην πράξη, με τους ασπρόμαυρους να χωλαίνουν επιθετικά...

Και μπορεί ο Άρης να είχε καταγράψει μόλις μία τελική με εκφραστή τον Γκάμα, ωστόσο, βάσει της εικόνας των δύο ομάδων πήρε από το πρώτο 45λεπτο αυτό που δικαιούταν, εξαργυρώνοντας την υπεροχή του με το γκολ του Μπερτόγλιο στο 26ο λεπτό της αναμέτρησης, ο οποίος σκόραρε σε κενή εστία μετά από ασίστ πάρε - βάλε του Μαντσίνι, απόρροια της κακής λειτουργίας της άμυνας του Δικεφάλου αλλά και της αντίδρασης του Ζίβκοβιτς.

Το γκολ του Άρη «αφύπνισε» προσωρινά τον ΠΑΟΚ που προσπάθησε να βγάλει αντίδραση αλλά όντας απεργοποιημένος στον άξονα και με έναν ορεξάτο Κρμέντσικ αλλά με κακές επιλογές στο τελείωμα, δεν μπόρεσε να διεκδικήσει τίποτα περισσότερο από το ματς, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 1-0.

Η επέμβαση από τον πάγκο του ΠΑΟΚ ήταν επιβεβλημένη, με τον Γκαρσία να αποσύρει με την έναρξη του β΄μέρους τον Καγκάβα, κινούμενος στη λογική της φουλ επίθεσης με δίδυμο στην κορυφή τους Κρμέντσικ - Σφιντέρσκι. Οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την εικόνα τους, πήραν το... πάνω χέρι στο παιχνίδι, αναγκάζοντας τον Μάντζιο να επέμβει με τη σειρά του, «φρεσκάροντας» την επίθεση με την είσοδο του Μάνου.

Και πάλι, όμως, το σύνολο του Γκαρσία έδειχνε να λειτουργεί υπό πίεση, χωρίς καθαρό μυαλό, βιαστικά και με μεγάλη νευρικότητα στο παιχνίδι του. Απεναντίας, ο μεθοδικός Άρης, από τη στιγμή που δεν ένιωσε απειλή στα μετόπισθεν, «χτύπησε» στην κόντρα επίθεση και έγραψε το 0-2! Μετά το κλέψιμο του Μαντσίνι από τον Τσιγγάρα, η μπάλα έφτασε στον Γκάμα που επιχείρησε το σουτ, ο Ζίβκοβιτς είχε μια πρώτη... απάντηση αλλά σαν σε επανάληψη, ο Άρης πήρε το ριμπάουντ και ο Μάνος ανενόχλητος, έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Ο ΠΑΟΚ πήρε «φωτιά» και στα εναπομείναντα λεπτά, μάζεψε το μυαλό του για να σώσει ό,τι σώζεται σε ένα συγκλονιστικό φινάλε!