ΠΑΟΚ - Άρης: Το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης βάφτηκε «ασπρόμαυρο»

Την εντός έδρας νίκη πέτυχε ο Δικέφαλος του Βορρά

paok_aris
Αρθρογράφος: vradini
Από vradini

Την εντός έδρας νίκη με 2-0 πέτυχε ο ΠΑΟΚ επί του Άρη στο γήπεδο της Τούμπας στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής των playoffs, κλειδώνοντας τη 2η θέση.

Σβαμπ και Αντρίγια Ζίβκοβιτς σημείωσαν τα γκολ του Δικεφάλου του Βορρά.

Παιχνίδι τακτικής και... αλληλοεξουδετέρωσης στο γήπεδο της Τούμπας, με τον Άκη Μάντζιο να κάνει την έκπληξη, επιστρατεύοντας σύστημα «καθρέφτης» απέναντι στο 3-4-3 του ΠΑΟΚ, ανακατεύοντας την τράπουλα σε σχηματισμό και πρόσωπα. Επί της ουσίας όμως, οι δύο ομάδες περιορίστηκαν σε ελάχιστες στιγμές... συγκίνησης στο α΄ημίχρονο που τις βρήκε στο 0-0.

Ο ΠΑΟΚ είχε ως επί το πλείστον την κατοχή της μπάλας στα πόδια του σε ποσοστό 67% έναντι 33% του Άρη, προσπάθησε να απειλήσει μέσα από υποψίες ευκαιριών με τον ορεξάτο κυρίως Ουάρντα και την άψογη εκτέλεση φάουλ του Βιεϊρίνια, χωρίς -ωστόσο- να ανησυχήσουν ιδιαιτέρως τον Κουέστα...

Αξίζει δε να σημειωθεί πως από πλευράς Δικεφάλου υπήρχαν διαμαρτυρίες για τη φάση του 21ου λεπτού του ντέρμπι, «φωνάζοντας» για ανατροπή του Αιγύπτιου από τον πορτιέρε του Άρη. Ο Λευκορώσος διαιτητής, Αλεξέι Κουμπάλκοφ, έδωσε συνέχεια στο παιχνίδι ενώ επέμεινε στην αρχική του απόφαση και μετά την εξέταση της φάσης από τον VAR.

Πέντε τελικές μόλις δύο εντός εστίας η «φτωχή» συγκομιδή της φλύαρης υπεροχής του ΠΑΟΚ έναντι μιας του Άρη που έδειξε μεγαλύτερη προσήλωση στα μετόπισθεν και κυρίως στο να «κλείσει» καλά τους χώρους, θέλοντας να εξουδετερώσει τα ατού του αντιπάλου του, «μπλοκάροντας» τα άκρα.

Το β΄ημίχρονο σημαδεύτηκε από το σκληρό φάουλ του Μπρούνο Γκάμα στον Βιεϊρίνια καθώς του πάτησε τον αστράγαλο, αντικρίζοντας την κίτρινη κάρτα. Σε ανάγνωση τακτικής, ο Άκης Μάντζιος επιχείρησε μια πιο επιθετική «ένεση» στην ομάδα του με την είσοδο των Μαντσίνι και Μάνο, με τον Πάμπλο Γκαρσία να απαντά με τρεις αλλαγές και αναπροσαρμογές (σ.σ. τριάδα στα χαφ) δεδομένης της απώλειας του αρχηγού του.

Ό,τι στερήθηκαν -βάσει των όσων φώναζαν οι ασπρόμαυροι- στο α΄ημίχρονο, το πήραν στο δεύτερο 45λεπτο όταν ο ρέφερι της αναμέτρησης καταλόγισε πέναλτι για τον ΠΑΟΚ από το πάτημα του Σάσα στον Κρμέντσικ. Ο Σβαμπ ανέλαβε την εκτέλεση, νίκησε τον Κουέστα και άνοιξε το σκορ για την ομάδα του, με τη μπάλα να καταλήγει στη δεξιά γωνία των κιτρινόμαυρων για το 1-0!

Το γκολ έβαλε «φωτιά» στους φιλοξενούμενους που επιχείρησαν ό,τι είναι εφικτό σε αλλαγές από τον πάγκο αλλά ο ΠΑΟΚ δεν επέτρεψε να δεχθεί «απαντήσεις». Για την ακρίβεια, φρόντισε να «σκοτώσει» τον αντίπαλό του στις καθυστερήσεις του αγώνα, με τον Μιχάι να επιστρέφει μετά από μήνες στην αγωνιστική δράση, αφήνοντας πίσω του τον εφιάλτη του τραυματισμού. Και μάλιστα με εμφατικό τρόπο: σερβίροντας για τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς και το 2-0!