Σπορ

ΠΑΣ Γιάννινα - ΠΑΟ 1-0: Στην κορυφή με επική γκολάρα του Γκαρντάβσκι ο ΠΑΣ

Για 4η φορά σερί γκελάρει στα Γιάννενα ο αδύναμος ΠΑΟ

pasgiannina-goal

Οι «Ηπειρώτες» μπήκαν δυνατά στο ματς και αφού δεν το κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Περέα στο 2ο λεπτό, το κατάφεραν με το αδιανόητο γκολ του Γκαρντάφσκι στο 5ο λεπτό, που εκτέλεσε από τα 20 μέτρα τον Διούδη και άνοιξε το σκορ.

Ο Παναθηναϊκός έκανε προσπάθεια με τον Καρλίτος να σουτάρει άστοχα από πλεονεκτική θέση, αλλά δεχόμενος και πίεση στο 7ο λεπτό.

Η πιο μεγάλη ευκαιρία για το «τριφύλλι» στο 42′ όταν ο Αΐτορ με σουτ στην κίνηση, μετά από όμορφο συρτό γύρισμα του Χουάνκαρ, δεν κατάφερε να βρει στόχο και η μπάλα πέρασε άουτ. Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 45′, παραλίγο να γίνει και το 2-0 αφού μετά από εξαιρετική αντεπίθεση ο Περέα για λίγο δεν βρήκε τη μπάλα με προβολή που επιχείρησε και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός βγήκε στο γήπεδο πιο επιθετικός. Στο 54’ ένα πολύ καλό φάουλ του Λούντκβιστ από τα 40 μέτρα έφυγε πολύ λίγο πάνω από τα δοκάρια του Λοντίγκιν ενώ στο 60′ ο ΠΑΣ κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Χουάνκαρ, με το VAR να ανατρέπει την αρχική απόφαση του διαιτητή της αναμέτρησης, Γιάννη Παπαδόπουλου μετά από λίγο.

Στο 63′ σε αντεπίθεση του ΠΑΣ ο Περέα «έτρεξε» τον Βέλεθ, όμως δεν μπόρεσε να νικήσει τον Διούδη από δύσκολη γωνία. Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς ρίσκαρε στο τελευταίο 20λεπτο, με την είσοδο του Βιγιαφάνιες, τη χρησιμοποίηση του Παλάσιος, του Χατζηγιοβάνη αλλά και του Μακέντα, διεκδικώντας το γκολ της ισοφάρισης.

Στο 78’ από συνεργασία των Βιτάλ και Παλάσιος η μπάλα επέστρεψε στον πρώτο, ο οποίος πλάσαρε από πλάγια αριστερά, αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Λοντίγκιν. Στο 85’ από σέντρα του Χατζηγιοβάνη ο Κάργας στην προσπάθειά του να αποκρούσει λίγο έλειψε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του, αλλά ο Λοντίγκιν έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Στο 90′ από σέντρα του Χατζηγιοβάνη, ο Μακέντα έκανε κάκιστο τελείωμα μέσα στη μικρή περιοχή, με την κεφαλιά του να περνάει πολύ άουτ και έτσι το 1-0 έμεινε ως το τέλος με τους Ηπειρώτες να ξεσπούν σε έξαλλα πανηγύρια μαζί με τους οπαδούς τους.