Πέρασε δύσκολα από την έδρα του Μεσολογγίου ο Παναθηναϊκός

Ζορίστηκε το «τριφύλλι»

BASKET LEAGUE 2020-2021 / ÌÅÓÏËÏÃÃÉ - ÐÁÏ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÃÉÙÑÃÏÓ ÄÅÑÂÉÓÇÓ / EUROKINISSI)

Την εκτός έδρας νίκη με 73-66 επί του Μεσολογγίου για την Basket League πέτυχε ο Παναθηναϊκός.

Οι «πράσινοι» παρατάχθηκαν χωρίς τους Νέντοβιτς, Μακ, Γουάιτ και Όγκαστ, ενώ είχαν κορυφαίο τον Παπαπέτρου, που πέτυχε 19 πόντους και «μίλησε» στα κρίσιμα. Αήττητο το «τριφύλλι» στην Basket League (6-0).

Αρκετά μαχητική η ομάδα του Καλαμπάκου, που πέρασε μπροστά στα μισά της 4ης περιόδου, όμως κατέρρευσε στο φινάλε. Φέργκιουσον (17 πόντοι) και Μπράουν (14 πόντοι, 6 ριμπάουντ) οι διακριθέντες για τους νεοφώτιστους.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και εκμεταλλεύτηκαν το μουδιασμένο ξεκίνημα του Παναθηναϊκού, που «ψαχνόταν» λόγω και των απουσιών (Μακ, Νέντοβιτς, Γουάιτ, Όγκαστ).

Με μπροστάρη τον Φέργκιουσον, το Μεσολόγγι προηγήθηκε 12-9 (6’), την ώρα που οι φιλοξενούμενοι έκαναν τραγικές επιλογές στην επίθεση. Σε εκείνο το σημείο, οι φωνές του Βόβορα αφύπνισαν τους «πράσινους», που έτρεξαν σερί 10-0 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +7 (12-19)!

Το «τριφύλλι» συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στη 2η περίοδο: με τους Μπέντιλ και Παπαπέτρου να πυροβολούν, διεύρυνε το σερί του κι έφτασε σε νταμπλ σκορ (12-24 στο 12’).

Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού ήταν ασταμάτητος κι έφερε την ομάδα του στο +14 (16-30 στο 15’). Παρ’ όλα αυτά, οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και μάζεψαν τη διαφορά με το φινάλε του ημιχρόνου (28-37).

Στην εκκίνηση της 3ης περιόδου, πήρε μπρος ο Μπράουν και μείωσε ακόμα περισσότερο για το Μεσολόγγι (34-41 στο 23’). Οι «πράσινοι» ξέφυγαν πάλι με διψήφια διαφορά (38-49 στο 26’), αλλά πάλι μπλόκαραν επιθετικά.

Στο φινάλε του δεκαλέπτου, οι παίκτες του Καλαμπάκου πάτησαν το γκάζι και πλησίασαν (47-53), με τον Σαντ-Ρος να διαμορφώνει το 47-55.

Στην 4η περίοδο, το ματς έγινε ντέρμπι, με το Μεσολόγγι να παίζει άμυνα ζώνης, που έβαλε… δύσκολα στους φιλοξενούμενους. Πυροβολώντας από την περιφέρεια, οι νεοφώτιστοι έτρεξαν επιμέρους 14-6 και πέρασαν μπροστά (62-61) στα μισά του δεκαλέπτου.

Κάπου εκεί μίλησε η κλάση των παικτών του «τριφυλλιού», με τους Μποχωρίδη και Παπαπέτρου να κάνουν την ειδοποιό διαφορά και να φέρνουν την ομάδα τους στο +7 (64-71), ένα λεπτό πριν από το φινάλε.

Τα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν διαδικαστικά, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στο ροζ φύλλο αγώνα με μπόλικο άγχος (66-73).

Τα δεκάλεπτα: 12-29, 28-37, 47-55, 66-73.