Πιο κοντά στ' αστέρια η ΑΕΚ νίκησε 2-0 τον ΟΦΗ και ξέφυγε 4 βαθμούς από τον ΠΑΟΚ

Καθαρίζοντας το παιχνίδι απ' το πρώτο κιόλας ημίχρονο

1

Ένα πολύ εύκολο βράδυ πέρασε η ΑΕΚ κόντρα στον ΟΦΗ (για την 7η αγωνιστική των play-off), «καθαρίζοντας» από το πρώτο ημίχρονο το «τρίποντο» της νίκης (2-0), που της έδωσε την ευκαιρία να ξεφύγει με τέσσερις βαθμούς από τον ΠΑΟΚ («κόλλησε» στο 0-0 με τον Παναθηναϊκό) στη «μάχη» για τη 2η θέση που οδηγεί στα προκριματικά του επόμενου Champions League.

H AEK σκόραρε στο 19′, στην πρώτη ουσιαστικά ευκαιρία της, με τον Ολιβέιρα, ο οποίος βρήκε στην πλάτη της άμυνας μετά την εξαιρετική μπαλιά του Παουλίνιο και «κρέμασε» τον Γουόλι κάνοντας το 1-0.

Στο 45′ από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Λιβάγια, ο Σβάρνας μπήκε στην πορεία της μπάλας και με πλασέ έκανε το 2-0, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά το ματς από το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

ΑΕΚ (Μ. Καρέρα): Μπάρκας, Παουλίνιο, Σβάρνας, Οικονόμου, Λόπες, Σιμόες, Μάνταλος (80′ Τσιγκρίνσκι), Κρίστιτσιτς (80′ Σαμπανάτζοβιτς), Αλμπάνης (27′ λ.τρ. Βέρντε), Λιβάγια (59′ Σιμάνσκι), Ολιβέιρα (59′ Αραούχο).

ΟΦΗ (Γ. Σίμος): Γουόλι, Βαφέας, Γιαννούλης (82′ Σουρνάκης), Περδίκης (46′ Νάστος), Μπράουν, Ζοάο Βίκτορ, Σακόρ, Μπολάκης, Στάικος (46′ Μεγιάδο), Ναμπί (59′ Βαζ), Μάνος (46′ Φιγκεϊρέδο).