Προβάδισμα πρόκρισης πήρε η ΑΕΚ, καθώς ήρθε ισόπαλη 1-1 με τον Αστέρα στην Τρίπολη. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, ωστόσο, ο Μπαράλες αστόχησε και δεν έδωσε στην ομάδα του τη δυνατότητα να πάρει τη νίκη.

Το παιχνίδι σε γενικές γραμμές ήταν ισορροπημένο κατά το πρώτο εικοσάλεπτο. Οι παίκτες του Αστέρα έκλειναν τους διαδρόμους προς την περιοχή τους, γεγονός που επηρέασε τους «κιτρινόμαυρους» που δεν μπορούσαν να βγάλουν κάθετες μπαλιές.

Στο 8ο λεπτό ο Ολιβέιρα βρήκε τα «καρέ» των γηπεδούχων, όμως, το γκολ του υποδείχθηκε οφ-σάιντ. Μερικά λεπτά αργότερα ο Αστέρας έβγαλε μία εξαιρετική αντεπίθεση και ο Κρέσπι με γυριστό σουτ έγραψε το 1-0 για την ομάδα του.

Οι Αρκάδες άρχισαν να παίζουν κλειστά, οπότε παραχώρησαν την εδαφική κατοχή στην ΑΕΚ και δέχτηκαν πίεση. Τρία λεπτά μετά το γκολ των γηπεδούχων η ομάδα του Καρέκα βρέθηκε μια «ανάσα» από την ισοφάριση, αλλά ο Ολιβέιρα δεν κατάφερε να σκοράρει από το ύψος της μικρής περιοχής, σε μια φάση που η άμυνα του Αστέρα «κοιμήθηκε».

Και λίγο αργότερα, ο Λόπες μπήκε στην περιοχή και τσίμπησε την μπάλα, είχε επαφή γόνατο-γόνατο με τον Μουνάφο και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα, υπό τις έντονες διαμαρτυρίες των Αρκάδων.

Ο Ολιβέιρα ανέλαβε την εκτέλεσε και νίκησε τον Παπαδόπουλο, ασχέτως αν ο τερματοφύλακας του Αστέρα έπεσε από τη σωστή πλευρά.

Με επιθετική διάθεση μπήκαν στο 2ο ημίχρονο οι γηπεδούχοι, με τον Μίλαν Ράσταβατς να κάνει κάποιες διορθωτικές κινήσεις από τον πάγκο. Οι Χαουρέγκι και Λουίς Φερνάντεθ μπήκαν στις θέσεις των Σίτο και Ριέρα. Ο δεύτερος, μάλιστα, ήταν αυτός που κέρδισε το πέναλτι από τον Τσιγκρίνσκι, με τους Αρκάδες να εκμεταλλεύονται την τραγική έξοδο του Τσιντώτα που βγήκε χωρίς λόγο από την περιοχή του και άφησε ανυπεράσπιστη την εστία του.

Παρ’ όλα αυτά, η εκτέλεση του Μπαράλες δεν ήταν καθόλου καλή, αφού το χτύπημά του πέρασε πολλά μέτρα άουτ, με το 1-1 να παραμένει στο 70ο λεπτό!

Στη συνέχεια, ο Καρέρα έβγαλε τον Αλμπάνη και έβαλε τον Σβάρνα, παίζοντας πλέον με τριάδα στην άμυνα. Ο Βέρντε με εκτέλεση φάουλ δεν κατάφερε να νικήσει τον εξαιρετικό Παπαδόπουλο και κάπου εκεί το ματς άρχισε να… σβήνει από άποψη ρυθμού και φάσεων.

Ο προπονητής της ΑΕΚ έκανε δύο ακόμη αλλαγές, οι οποίες ήταν αναγκαστικές, καθώς οι Ολιβέιρα και Παουλίνιο δεν μπορούσαν να συνεχίσουν και οι Κλωναρίδης, Μπακάκης πήραν τις θέσεις τους.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ανήκε κυρίως στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι πήραν την κατοχή, προσπάθησαν να απειλήσουν με στατικές φάσεις, φάουλ και κόρνερ, αλλά οι εκτελέσεις δεν ήταν ιδανικές.

Αστέρας Τρίπολης (Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Βλάχος, Πασαλίδης, Σουάρεθ, Τασουλής, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Ριέρα (63’ Λουίς Φερνάντεθ), Σίτο (55’ Χαουρέγκι), Κρέσπι (83’ Μπόρχα Φερνάντεθ), Μπαράλες.

ΑΕΚ (Καρέρα): Τσιντώτας, Παουλίνιο (82’ Μπακάκης), Τσιγκρίνσκι, Οικονόμου, Λόπες, Σιμόες, Κρίστισιτς, Αλμπάνης (71’ Σβάρνας), Μάνταλος, Βέρντε, Ολιβέιρα (80’ Κλωναρίδης).