Πόλο: Ο Ολυμπιακός υπέταξε την Ουίπεστ και προκρίθηκε στον τελικό της Ευρωλίγκας!

Τη νίκη με 9-8 πέτυχαν οι «ερυθρόλευκες»

osfp

Στον τελικό της Ευρωλίγκας πόλο γυναικών στο final four της Βουδαπέστης προκρίθηκε ο Ολυμπιακός, καθώς επικράτησε με 9-8 της Ουίπεστ με 9-8.

Πρόκειται για μία πολύ μεγάλη πρόκριση για τον Ολυμπιακό αν αναλογιστεί κάποιος τις συνθήκες που ήρθε. Μην ξεχνάμε ότι το πρωτάθλημα πόλο γυναικών, όπως και τα υπόλοιπα ερασιτεχνικά σπορ διακόπηκαν δύο φορές λόγω κορωνοϊού.

Ακόμη, ο Ολυμπιακός αγωνίζεται τη φετινή σεζόν χωρίς ξένη παίκτρια στο ρόστερ του και με αρκετές νεαρές παίκτριες. Αξίζει να αναφέρουμε ότι η Σιούτη που πήρε χρόνο συμμετοχής στον ημιτελικό έχει γεννηθεί το 2004.

Οι τυπικά φιλοξενούμενες, αφού η διοργάνωση διεξάγεται στη Βουδαπέστη άνοιξαν το σκορ με την Ριμπάνσκα στην παίκτρια παραπάνω. Ο Ολυμπιακός είχε απάντηση με την Ελευθεριάδου ενώ ισοφάρισε σε 2-2 με τη Μυριοκεφαλιτάκη το εύστοχο πέναλτι της Κέστελι.

Η ομάδα του Πειραιά κατάφερε να προηγηθεί με 3-2 στο ξεκίνημα του δεύτερου οκταλέπτου με γκολ της Ελευθερίας Πλευρίτου στην παίκτρια παραπάνω. Η Ουίπεστ ισοφάρισε σε 3-3 με τέρμα της Περεστέγκι ενώ προσπέρασε με 3-4 με γκολ της Μπάκσα στην παίκτρια παραπάνω.

Η Μυριοκεφαλιτάκη όμως απάντησε ξανά (4-4), τρία περίπου λεπτά πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου. Μέχρι το τέλος της δεύτερης περιόδου δεν άλλαξε τίποτα με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στη διακοπή του ημιχρόνου ισόπαλες.

Με εύστοχο χτύπημα πέναλτι της Αβραμίδου ο Ολυμπιακός προηγήθηκε ξανά στο ξεκίνημα του τρίτου οκταλέπτου. Η Φάραγκο ισοφάρισε σε 5-5 με την Αβραμίδου να δίνει ξανά προβάδισμα στην ομάδα του Πειραιά. Η Τέλεκ έφερε και πάλι το ματς στα ίσα (6-6) με την Άμπελ - Άνταλ να φέρνει την Ουίπεστ σε θέση οδηγού με γκολ στην παίκτρια παραπάνω, με το 6-7 να είναι το σκορ του τρίτου οκταλέπτου.

Με γκολ της Ελευθεριάδου στο ξεκίνημα του τέταρτου οκταλέπτου, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 7-7 ενώ προηγήθηκε με 8-7 με τέρμα της Μυριοκεφαλιτάκη, έξι περίπου λεπτά πριν το τέλος. Η Πάρκες ισοφάρισε για την Ουίπεστ με την Ελευθερία Πλευρίτου να γράφει το 9-8 στην παίκτρια παραπάνω, με τον Ολυμπιακό να παίρνει μία τεράστια πρόκριση στον τελικό.

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού θα προκύψει από τη νικήτρια του ζευγαριού Ντουναουϊβάρος - Ουραλότσκα. Ο τελικός είναι προγραμματισμένος για το βράδυ του Μεγάλου Σαββάτου στις 21:15.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΟΥΙΠΕΣΤ 9-8

Οκτάλεπτα: 2-2, 2-2, 2-3, 3-1

Ολυμπιακός (Παυλίδης): Διαμαντοπούλου, Πλευρίτου Ε. 2, Μπενέκου, Ελευθεριάδου 2, Κανετίδου, Αβραμίδου 2, Σιούτη, Πλευρίτου Μ., Τορνάτου, Πλευρίτου Β., Τσουκαλά, Μυριοκεφαλιτάκη 3, Σταματοπούλου

Ουίπεστ (Μπενζούρ): Γκανγκλ, Νταβίντ, Άμπελ - Άνταλ 1, Πάρκες 1, Σούκς, Κέστελι 1, Μπάκσα 1, Φάραγκο 1, Ζέγκεντι, Ριμπάνσκα 1, Τέλεκ 1, Περεστέγκι 1, Κάκας