Σάκκαρη: «Λύγισε» στον τελικό του τουρνουά της Οστράβα από την Κονταβέιτ

Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια δεν μπόρεσε να συνοδεύσει την πρώτη της είσοδο στο Top 10 με τίτλο

sakkari

Η Μαρία Σάκκαρη δέν τα κατάφερε στον τελικό της Οστράβα κόντρα στην εκπληκτική Ανέτ Κονταβέιτ, από την οποία ηττήθηκε με 2-0 σετ (6-2, 7-5).

Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια άργησε να βρει “απαντήσεις” στο εξαιρετικό παιχνίδι της Εσθονής και έχασε την ευκαιρία για το δεύτερο τίτλο της καριέρας της και πρώτο σε WTA 500.

Η Κονταβέιτ μπήκε δυνατά από την αρχή του αγώνα και έκανε πρώτη μπρέικ στο 4ο γκέιμ του πρώτου σετ, παίρνοντας από νωρίς το προβάδισμα. Η Σάκκαρη είχε την ίδια ώρα πολλά αβίαστα λάθη και δεν μπόρεσε να βάλει δύσκολα στην αντίπαλό της σε κανένα σημείο του πρώτου σετ. Αντίθετα, δέχθηκε και δεύτερο μπρέικ για το 6-2 και το 1-0 της Εσθονής.

Στο δεύτερο σετ έγινε μεγαλύτερη “μάχη”, με την Σάκκαρη να έχει το πρώτο της μπρέικ πόιντ στο τρίτο γκέιμ, αλλά να μην καταφέρνει να “σπάσει” το σερβίς της Κονταβέιτ. Αναγκάστηκε έτσι να σερβίρει δύο φορές με την… πλάτη στον τοίχο και παρότι “άντεξε” την πρώτη φορά, “κατέρρευσε” στο 6-5 και χωρίς να πάρει πόντο, δέχθηκε το καθοριστικό μπρέικ από την Εσθονή.

Η Σάκκαρη γνώρισε έτσι την ήττα με 2-0 στον τελικό της Οστράβα και δεν κατάφερε να διπλασιάσει τους τίτλους της στο WTA, μετά από εκείνον στο Ραμπάτ το 2019. Ακόμη κι έτσι όμως, έγραψε ιστορία ως η πρώτη Ελληνίδα αθλήτρια στο top10 της παγκόσμιας κατάταξης, αφού θα βρεθεί πια στη θέση Νο10 του κόσμου.